Lokalne

Uznamski Festiwal Muzyki świętuje na słonecznej wyspie Uznam ponad trzydziestoma koncertami litewsko-niemieckie więzi

Opublikowano

w dniu

Uznamski Festiwal Muzyki zaprasza w dniach od 19 września do 9 października 2021 r. na trzytygodniowe świętowanie więzi litewsko-niemieckich w nadmorskiej scenerii wyspy Uznam nad Morzem Bałtyckim. W najpiękniejszych miejscach koncertowych wyspy – w hotelach z epoki cesarskiej, nastrojowych kościołach i zamkach, a nawet w największym zabytku przemysłowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego – dawnej elektrowni Peenemünde – wybitni muzycy zaprezentują pełną różnorodność muzyki litewskiej. Barwną scenę muzyczną tego kraju nadbałtyckiego reprezentuje młody głos Litwy i wybitna na skalę międzynarodową śpiewaczka operowa Aušrinė Stundytė oraz ambasador kulturalny i jubilat 2021 roku David Geringas, jeden z najbardziej znaczących wiolonczelistów na świecie. Jest on tegorocznym Artist in Residence i będzie go można usłyszeć podczas siedmiu koncertów w ramach popularnego w regionie Morza Bałtyckiego festiwalu. Już podczas otwarcia wraz z wybitnymi muzykami z całego świata, mistrz wiolinistyki uczci litewsko-niemieckie więzi oraz przedłużony rok Beethovena światową premierą: „Hommage dla BeethovenaDonatasa Pruseviciusa.

Pasjonaci kultury litewskiej w Niemczech, tacy jak aktorka Corinna Harfouch i filmowiec Volker Koepp, wzbogacą koncerty wieczorami autorskimi i moderowanymi projekcjami filmów. Spektrum festiwalu sięga od muzyki na polsko-litewskim dworze królewskim w wykonaniu szczecińskiego Consortium Sedinum, koncertu wybitnego litewskiego pianisty jazzowego Egidijusa Buožisa, występu klasyczno-popowej grupy NICO (New Ideas Chamber Orchestra) po Trio FortVio, Orkiestrę Kameralną z Kłajpedy czy nagrodzony przez Fundację Muzyczną Ernsta von Siemensa Ensemble Synaesthesis. Młodą elitę muzyczną kraju reprezentują również tacy utytułowani soliści jak akordeonista Martynas Levickis, pianista Lukas Geniušas i klarnecista Žilvinas Brazauskas, laureat Uznamskiej Nagrody Muzycznej 2021. Kwartet smyczkowy z Lipska (Leipziger Streichquartett) i organista orkiestry Gewandhaus Michael Schönheit przypomną o historycznych związkach Litwy z muzycznym miastem Lipsk. Najważniejszymi koncertami spośród ponad 30 wydarzeń będą także koncerty w Peenemünde.

Założona przez Uznamski Festiwal Muzyki orkiestra Baltic Sea Philharmonic i Kristjan Järvi zaprezentują swój nowy program „Nordic Swans” na specjalnym koncercie z okazji 30-lecia Muzeum Historii i Techniki w Peenemünde.

Finał festiwalu muzycznego i zakończenie sezonu 2021 w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie świętować będzie orkiestra NDR Elbphilharmonie w historycznym obiekcie pod batutą Stanisława Kochanowskiego i z udziałem swojego byłego wiolonczelisty Davida Geringasa. Zwiedzanie wyspy i jej synagog uzupełnia ofertę Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Koncerty norweskiego saksofonisty jazzowego Jana Garbarka i Nordic String Quartet, które nie mogły odbyć się w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa, odbędą się w 2021 roku.

Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki i Baltic Sea Philharmonic: „Po dziesięciu latach muzycznych podróży wokół Morza Bałtyckiego powróciliśmy na Litwę i okazało się, że ten geograficznie niewielki kraj posiada niemal niewyczerpane bogactwo muzyczne. Na tle pandemii koronawirusa i napiętej sytuacji politycznej w Europie Wschodniej chcemy zatem przede wszystkim jednego: na wyspie Uznam dobitnie uczcić solidarność, wspólne więzi i zrozumienie poprzez muzykę z udziałem najwybitniejszych muzyków litewskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.”

Wszystkie koncerty odbywać się będą zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi środków ostrożności związanych z pandemią koronawirusa. Aktualizacje z nimi związane dotyczące Uznamskiego Festiwalu Muzyki można znaleźć w każdej chwili na stronie internetowej www.usedomer-musikfestival.de. Więcej informacji i bilety na www.usedomer-musikfestival.de.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version