Lokalne

Muzyczne spotkanie na szczycie z mistrzem wiolonczeli Davidem Geringasem i przyjaciółmi w Świnoujściu

[dropcap]K[/dropcap]oncert, w którym wezmą udział David Geringas, Dylan Blackmore, Hartmut Rohde i Troels Svane, odbędzie się 1 października o godz. 19:30, w Domu Kultury w Świnoujściu

1 października o godzinie 19:30, w Domu Kultury w Świnoujściu odbędzie się koncert z udziałem Davida Geringasa – żywej legendy wiolonczeli. Gdy litewski wiolonczelista chwyta za smyczek, jego wiolonczela zaczyna śpiewać.  Z każdym dźwiękiem roztacza nad słuchaczami czar swojego mistrzostwa. Każdy gest ujawnia jego głęboką muzyczną wrażliwość, intensywność i esencję gry. Litewski muzyk należy do światowej elity wiolonczelistów, jest dyrygentem i jednym z najbardziej wpływowych pedagogów muzycznych w Europie. Dla publiczności w Świnoujściu zagra wraz ze światowej klasy muzykami. Będą to: Dylan Blackmore na skrzypcach, Hartmut Rohde na altówce i Troels Svane na wiolonczeli. Svane był uczniem Geringasa, a obecnie to jeden z najbardziej znanych wiolonczelistów w Danii. Program koncertu pozwoli zabrać słuchaczy w poruszające podróże z dziełami Barkauskasa, Senderovasa, Beethovena i Czajkowskiego.

David Geringas urodził się 29 lipca 1946 r. w Wilnie, stolicy ówczesnej Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, w rodzinie żydowskiej.  We wrześniu 1963 roku przybył do Moskwy, do nauczyciela, który ukształtował jego przyszłe życie – Mstisława Rostropowitscha. W roku 1970 David Geringas zdobył złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Trzy lata wcześniej ożenił się z pianistką Tatianą Schatz i od tego czasu koncertował z nią w duecie. Oboje silnie zaangażowali się w działania Rostropowicza na rzecz dysydenta Aleksandra Sołżenicyna. Po tym jak Rostropowicz w roku 1974 opuścił kraj wskutek sowieckich szykan przeciwko niemu, również małżonkowie Geringas wraz z małym synem wyjechali na Zachód w 1975 r. Rok później David Geringas został pierwszym wiolonczelistą ówczesnej Orkiestry Symfonicznej NDR (obecnie: NDR Elbphilharmonie Orchester, Filharmonia nad Łabą) w Hamburgu i jednocześnie najmłodszym profesorem szkoły wyższej w Niemczech.

Z Davidem Geringasem współpracowało wielu najbardziej znaczących kompozytorów: Dmitrij Szostakowicz w Moskwie, György Ligeti w Hamburgu, Henri Dutilleux w Paryżu, Ernst Krenek na festiwalach w Salzburgu, Krzysztof Penderecki w Jerozolimie. Rodion Szczedrin nagrywał z nim płyty CD, Sofia Gubaidulina napisała dla niego swój drugi koncert na wiolonczelę. Zaangażowanie małżonków Geringas w dzieło Alfreda Schnittkego zostało docenione przez Kraj Związkowy Szlezwik-Holsztyn poprzez nagrodę „Kultur heute”, co pozwoliło Davidowi Geringasowi zamówić pięć nowych dzieł u kompozytorów na niepodległej już Litwie.

Siedem koncertów, które da w tym roku na Uznamskim Festiwalu Muzyki, odzwierciedla nie tylko jego wszechstronność, lecz także postawę jako człowieka i muzyka: „Trzeba zachować ciekawość, głód wiedzy i ambicję, aby odkrywać coraz to nowe rzeczy”, mówi. „Nauka uzależnia, ale to zdrowe uzależnienie: gdy coś odkrywasz, chcesz pójść dalej i dowiedzieć się więcej. Tak było ze mną już w dzieciństwie i tak jest nadal, mimo że przekroczyłem siedemdziesiątkę. Mam wielkie szczęście, że nigdy nie utraciłem pasji do nauki”, podsumowuje.

Więcej informacji oraz bilety dostępne są na stronie www.usedomer-musikfestival.de we wszystkich biurach informacji turystycznej na wyspie Uznam lub telefonicznie pod numerem 038378-34647.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version