Lokalne

Terminal LNG. Wybudowano ścianę nowego zbiornika

Opublikowano

w dniu

W niespełna trzy tygodnie wzniesiono gigantyczną ścianę nowego zbiornika powstającego w ramach rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zużyto w sumie 8,5 tys. m3 betonu, pracując 24 godziny 7 dni w tygodniu. Dla zachowania ciągłości betonowania operacja przebiegała w sposób nieprzerwany.

Każdej doby ściana zbiornika „rosła” o ok. 2,5 metra, a jej wysokość osiągnęła ponad 40 metrów, czyli około 16 pięter budynków mieszkalnych!

Betonowanie w technologii deskowania ślizgowego wymagało 24-godzinnego cyklu pracy 7 dni w tygodniu, którą wykonywały na zmianę dwie ekipy składające się z ok. 100 pracowników wraz z nadzorem. Taki system wymagał specjalnie zabezpieczonego miejsca pracy, jak i stworzenia odpowiednich warunków do jej realizacji.

Nowy zbiornik będzie większy od dwóch istniejących. Jego pojemność to 180 tys. m3 LNG. W sumie wszystkie trzy obiekty pomieszczą ok. pół miliona m3 skroplonego gazu ziemnego. Projekt Zbiornik to jeden z trzech elementów programu rozbudowy,
w ramach którego powstają też nowe nabrzeże statkowe wraz z estakadą oraz montowane są dodatkowe regazyfikatory SCV.

Dzięki rozbudowie Terminal LNG zwiększy moc regazyfikacji i zyska lepszą elastyczność w przyjmowaniu dostaw gazu. Ułatwi to wysyłkę gazu do sieci przesyłowej oraz zdolność procesowego składowania LNG. Natomiast budowa nowej infrastruktury morskiej posłuży do załadunku, rozładunku i przeładunku LNG (również na mniejsze jednostki niż obecnie przyjmowane) oraz bunkrowania statków.

Przed nami kolejne prace przy budowie zbiornika: zakończenie zbrojenia elementów żelbetowych na wieńcu, a potem wykonanie oraz montaż stalowego dachu. Prace te planowane są na następne miesiące.

#TerminalLNG #GAZSYSTEM #BalticPipe

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version