Lokalne

W styczniu 2022 rozpoczną się prace przy budowie S3. Działkowcy będą wywłaszczeni

Opublikowano

w dniu

Inwestycja ma ruszyć w styczniu 2022 roku a zakończyć się w 2024. Chodzi o 17-kilometrowy fragment drogi ekspresowej pomiędzy Dargobądzem a Świnoujściem. – W urzędzie miasta odbyło się spotkanie z działkowcami z ROD „Odra” przy ulicy Ludzi Morza, którzy jak wiadomo w związku z budową S3 zostaną wywłaszczeni. Przedstawiciel GDDKiA wyjaśnił działkowcom szczegóły dotyczące odszkodowań, jakie uzyskają oni za utracone ogrody – poinformowała Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Podczas spotkania z działkowcami, przedstawiciel Polskiego Związku Działkowców wyjaśnił, jak wyglądać będzie likwidacja ogrodów, przekazywanie gruntów oraz zasady ubiegania się o tereny zastępcze.

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Do realizacji pozostał ostatni fragment tej drogi, tj. Świnoujście – Troszyn.

Początkiem odcinka Świnoujście – Troszyn, o długości 33 km, będzie rondo na wyjeździe z tunelu w Świnoujściu, a końcem włączenie w obwodnicę Troszyna.

Istniejąca droga na tym odcinku jest jednojezdniowa. Konieczna jest budowa dwujezdniowej S3, która będzie zapewniała odpowiednią przepustowość, biorąc pod uwagę rozwój portu w Świnoujściu i budowę tunelu pod cieśniną Świny.

W sierpniu ubiegłego roku zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę. Realizacja drogi została podzielona na dwa fragmenty: Świnoujście – Dargobądz i Dargobądz – Troszyn. Łączna wartość podpisanych umów to 1,36 mld zł. Wykonawcy zakończyli prace nad projektami budowlanymi. Pod koniec czerwca tego roku dla obu odcinków zostały złożone wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacji inwestycji drogowych (ZRID).

Nowa trasa będzie w większości przebiegała w korytarzu istniejącej DK3 z korektami tam, gdzie wymagają tego parametry geometryczne drogi ekspresowej. Na odcinku prowadzącym przez teren Wolińskiego Parku Narodowego zostanie dobudowana druga jezdnia do tej istniejącej, co będzie skutkowało ciaśniejszymi łukami i ograniczeniem prędkości. Powstanie sześć węzłów drogowych, para Miejsc Obsługi Podróżnych Dargobądz oraz Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Wolin Wschód.

1 Komentarz

  1. Jazon temu

    7 listopada 2021 na 15:45

    Nareszcie! Brawo.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version