Lokalne

Caritas Polska: zbiórka żywności w placówkach handlowych – 3 i 4 grudnia

Opublikowano

w dniu

W 1,5 tys. placówek handlowych w piątek i w sobotę (3 i 4 grudnia) w ramach kampanii „Tak. Pomagam!” staną specjalnie oznakowane wózki, do których można będzie włożyć zakupioną żywność o długim terminie przydatności. Caritas przekaże podarowane produkty najbardziej potrzebującym.

„W ubiegłym roku, mimo pandemii, udało się zebrać 92 tony żywności. Dzięki zbiórce z pomocy skorzystało ok. 30 tys. osób” – poinformowała w komunikacie Caritas Polska.

W ciągu najbliższych dwóch dni – 3 i 4 grudnia – w wytypowanych sklepach sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Netto i innych, a także w małych sklepach osiedlowych będą czekali wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, gdzie będzie można przekazać zakupioną żywność. Rokrocznie w akcji uczestniczy 20–30 tys. wolontariuszy.

Caritas Polska zaznaczana, że potrzebujących nie ubywa. „Na nasz gest czekają m.in. wielodzietne rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby bezdomne, chore i bezrobotne. Nie brakuje i takich, które wymagają wsparcia, chociaż są aktywne zawodowo, ponieważ mają na przykład pod opieką chorego członka rodziny. Skromne dochody nie pozwalają im na zaspokojenie wszystkich potrzeb” – powiedział koordynator akcji Bartłomiej Kulisz z Caritas Polska.

Organizacja zwraca też uwagę, że wśród wolontariuszy są zarówno uczniowie, jak i seniorzy. „Będą oni zbierać artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których niezamożne rodziny i placówki Caritas będą mogły przygotować świąteczne posiłki” czytamy w komunikacie.

Wyjaśniono, że na pewno przyda się: makaron, mąka, ryż, cukier, olej, czy ryba w puszce, konserwowane owoce i warzywa, płatki śniadaniowe oraz herbata i kawa. „Te produkty znajdą się w paczkach, które trafią do osób żyjących w ubóstwie, często niedożywionych” – powiedział Kulisz. Jak dodał, „te osoby chciałyby mieć takie same święta jak wszyscy, ale nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakupy”.

Kampanię „Tak. Pomagam!” organizują Caritas Polska i Caritas diecezjalne. Można się do niej przyłączyć zostawiając część zakupów w koszykach wolontariuszy lub wysyłając w trakcie zbiórki SMS o treści „PACZKA” pod charytatywny numer 72052 (koszt to 2,46 z VAT). (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version