Bez kategorii

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej przyczepy kempingowej

Opublikowano

w dniu

Podejmując decyzję o zakupie pierwszego w życiu campingu, warto poprosić o pomoc osobę obeznaną w temacie, aby nie okazało się, że jest to studnia bez dna i trzeba będzie sporo zainwestować w części do przyczepy kempingowej jeszcze przed pierwszym wyjechaniem na upragnione wakacje. Zakup nowej przyczepy to żaden kłopot, jednak w przypadku modelu z drugiej ręki, mogą pojawić się komplikacje. 

Dokumentacja – bez niej nie warto nawet rozważać zakupu konkretnej przyczepy kempingowej

Niejednokrotnie zdarza się, iż sprowadzane przyczepy z zagranicy nie mają kompletnej dokumentacji i wtedy pojawiają się problemy w czasie rejestracji. Pomijając aspekty prawne, każdy Wydział Komunikacji ma swoje wymagania co do dokumentów, dlatego przed zakupem koniecznością jest sprawdzenie, czy przyczepa kempingowa posiada wszystkie niezbędne dokumenty. Warto pamiętać również, że deklaracja VAT-25 z US nie jest wymagana w czasie rejestracji pojazdu mechanicznego.

Odpowiedni stan poszczególnych części do przyczepy kempingowej

Przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu campingu, warto sprawdzić, czy najważniejsze części do przyczepy kempingowej są w dobrym stanie. Tak więc warto nieco bliżej przyjrzeć się takim elementom, jak:

  • Poszycie — niezbędne jest sprawdzenie, czy nie ma uszkodzeń, czy też śladów napraw w przydomowym garażu (niewłaściwie przeprowadzone naprawy mogą mieć tragiczne skutki). Co więcej, dobrym działaniem jest dokładne przyjrzenie się stanowi uszczelnienia okien, otworów wentylacyjnych, dachu, czy też wyjścia anteny. Warto również spojrzeć na przyczepę od góry, ponieważ bardzo brudny dach może być oznaką złego zabezpieczenia na zimę, co skutkuje uszkodzeniem szczelności.
  • Podwozie przyczepy campingowej – konieczne jest zobaczenie, w jakim stanie jest podwozie. Gdy przyczepa długo stała na trawie, mogło dojść do zgnicia podłogi, co wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Co więcej, rama powinna być ocynkowana, jednak w niektórych miejscach mogą występować ślady naprawy i na tych elementach może zacząć pojawiać się rdza. Warto także sprawdzić stan zawieszenia i hamulców — czy amortyzatory nie posiadają żadnych wycieków oraz, czy hamulce działają poprawnie. Dodatkowo zaleca się ocenić stan takich elementów jak podpory, opony czy dyszel.
  • Wnętrze kempingu – w przypadku wyczucia po wejściu do przyczepy jakiegokolwiek zapachu stęchlizny, można być pewnym, że gdzieś przecieka albo właściciel nie dbał o nią z należytą starannością. Zaleca się sprawdzić wszystkie zakamarki w celu poszukiwań pleśni, ogólny stan takich elementów jak tapicerka, zawiasy, zamki drzwi szafek i okien oraz otworów wentylacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version