Lokalne

Z maturzystami będą rozmawiać o służbie w Straży Granicznej

Opublikowano

w dniu

Morski Oddział Straży Granicznej kontynuuje cykl spotkań z młodzieżą akademicką i szkolną dotyczących trwającej rekrutacji do służby w Straży Granicznej. W przyszłym tygodniu (30.03 – 1.04.2022 r.) funkcjonariusze odwiedzą szkoły o profilach mundurowych w Kołobrzegu, Świnoujściu, Gościnie, Trzebiatowie, Tychowie i Darłowie.

Tematem rozmów będzie przede wszystkim prezentacja specyfiki działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze szczególnym uwzględnieniem służby na jednostkach pływających. Chcemy w interesujący sposób przedstawić młodym ludziom możliwości, jakie daje założenie munduru funkcjonariusza Straży Granicznej i zachęcić ich do wyboru tej właśnie drogi zawodowej.

Osoby chętne do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających, przewodnicy psów służbowych, pirotechnicy i eksperci do spraw bezpieczeństwa w portach lotniczych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy SG i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Hiszpanii, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni.

Wszystkie szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów wymaganych w procesie naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58/524 24 24 lub 58/524 21 15. Wszyscy chętni mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach MOSG. Dla usprawnienia rekrutacji powołani zostali specjalni koordynatorzy do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 721-961-599, z pozostałych województw pod numerem 797-337-256.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

W drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Limit przyjęć na rok 2022 w Morskim Oddziale Straży Granicznej wynosi 80 osób.

W Świnoujściu funkcjonariusze MOSG odwiedzą w środę 30 marca w godz. 12:35 – 14:30 Zespół Szkół Morskich im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Jana Sołtana 2.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version