Lokalne

Kiedy robot typu SCARA jest właściwym wyborem?

Opublikowano

w dniu

Aby zwiększyć wydajność procesów przemysłowych w zakładach produkcyjnych i jednocześnie obniżyć nakład pracy fizycznej pracowników unowocześniając standardy, konieczna jest automatyzacja, w tym wprowadzenie najwyższej klasy robotyzacji produkcji. W ten sposób można zwiększyć przychody przedsiębiorstwa, ograniczając jednocześnie wydatki. Jakie rozwiązania są najbardziej korzystne?

Specjalistyczne rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego

Jednym z rodzajów robotów, na którym bazuje większość współczesnych linii produkcyjnych, jest robot scara. Znajduje zastosowanie w obszarach, w których występują ograniczenia w dostępnej powierzchni. To innowacyjne rozwiązanie w porównaniu z poprzednimi modelami takimi jak roboty kartezjańskie albo delta o identycznym samym zasięgu, ponieważ potrzebują one znacznie mniej miejsca do pracy.

Robotyka produkcji z ramieniem SCARA

Roboty SCARA to powszechnie stosowane rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego, stosowane do małych aplikacji montażowych. Nazwa „SCARA” to akronim od wyrażenia „Selective Compliance Articulated Robot Arm”, co można przetłumaczyć jako: ramię robota przegubowego do selektywnej zgodności lub ramię robota do montażu selektywnej zgodności.

Robot scara składa się z dwóch połączonych w dolnej części członów i ich łącznika. Jego atutem jest dwuprzegubowy układ ramion, przypominających ludzkie, dlatego stosowane jest określenie „przegubowy”. Robotyka produkcji z taką funkcją pozwala na wysunięcie ramienia do wyznaczonego miejsca, a później cofnięcie lub „złożenie” go, aby kontynuować pracę w innym obszarze. Do zarządzania ruchem robota w płaszczyźnie XY wykorzystywane są zasady kinematyki odwrotnej dotyczące dwóch niezależnych silników, a także interpolacji w przegubach J1 oraz J2.

Automatyka dla przemysłu- szybkość i powtarzalność

Roboty scara przeznaczone dla przemysłu znajdują zastosowanie w obszarach, w których niezbędne jest podnoszenie, przemieszczanie oraz montaż małych elementów, które należy przenieść z punktu A do B. Można je stosować także do wkręcania, na przykład śrub czy w aplikacjach dozowania (np. klejenie, uszczelnianie) jako przyrząd do chwytania elementów i obracania nimi za pomocą dyszy dozującej. Dostępna jest również opcja montażu przyrządów dozujących bezpośrednio na wałku obrotowym robota.

Szybkość to istotne kryterium w wyborze robota. Warto podkreślić, że rozwiązania scara są uznawane za jedne z najszybszych na rynku. Jeśli czas trwania cyklu odgrywa rolę w procesie produkcyjnym, warto wybrać robota typu scara. Co więcej, ich powtarzalność jest prawdopodobnie największa z dostępnych obecnie na rynku modeli robotów. Precyzja, jak i regularność odgrywają kluczową rolę, zwłaszcza w czasie montażu niewielkich części, gdzie dopuszczalne tolerancje nie powinny wynosić więcej niż kilka mikronów.

Podsumowując, robot znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach, w których dostępna jest niewielka powierzchnia robocza, a efekt pracy powinien być precyzyjny, osiągnięty w krótkim czasie, jak i powtarzalny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version