Lokalne

Wicehetman u marszałka – delegacja Kraju Południowoczeskiego na Pomorzu Zachodnim

Współpraca międzyregionalna w obszarze turystyki była głównym tematem spotkania Stanisława Wziątka, Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, z Pavlem Hrochem, Wicehetmanem Kraju Południowoczeskiego. Podczas kilkudniowej wizyty czeskiej delegacji na Pomorzu Zachodnim omawiano również inicjatywy dotyczące kultury, edukacji i gospodarki.
Goście z regionu, którego stolicą są Czeskie Budziejowice, przybyli na Pomorze Zachodnie z misją nawiązania głębszej współpracy przede wszystkim w dziedzinie turystyki i kultury. Wybrzeże Bałtyku to atrakcyjny wakacyjny kierunek dla Czechów, a rozbudowa infrastruktury (drogi S3 jako części międzynarodowej trasy E65) stymuluje ruch turystyczny. Rozwijają się również kontakty biznesowe, m.in. w takich branżach jak transport, logistyka, handel.
O tym, jak rozwija się Zachodniopomorskie, o inwestycjach realizowanych przez samorząd województwa, o potencjale gospodarczym regionu i co Pomorze Zachodnie może zaoferować sąsiadom zza południowej granicy – mówił Członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek podczas piątkowego spotkania z Pavlem Hrochem, Wicehetmanem Kraju Południowoczeskiego.
Kilkunastoosobowa czeska delegacja odwiedziła Morskie Centrum Nauki, Muzeum Narodowe – Muzeum Sztuki Współczesnej i Centrum Dialogu Przełomy – marszałkowskie instytucje kultury. A następnie uczestniczyła w spotkaniu współorganizowanym przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną. W rozmowach z przedstawicielami Kraju Południowoczeskiego Urząd Marszałkowski WZ reprezentował m.in. Damian Greś, Dyrektor, Wydział Współpracy Terytorialnej i Turystyki.
Podczas wizyty w Szczecinie samorządowcy z Kraju Południowoczeskiego, w tym członkowie tamtejszej rady regionalnej (odpowiednik sejmiku województwa) zwiedzili także filharmonię, Willę Lentza, Muzeum Techniki i Komunikacji, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego. Wzięli udział w Pikniku nad Odrą, podczas którego promowana była czeska kuchnia i kultura oraz atrakcje Czech Południowych.
W spotkaniach uczestniczył Charge d’affaire Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, Jiri Kyrian.
Wizytę delegacji na Pomorzu Zachodnim współorganizował Martin Směták, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Szczecinie.
Region Południowoczeski (Jihočeský Kraj) zamieszkuje ok. 650 tysięcy osób (liczba ludności Czech to 10,6 mln). Graniczy z Austrią i Niemcami. Region tworzy siedem powiatów, a największe miasta to Czeskie Budziejowice (95 tys.), Tabor (34 tys.) i Pisek (30 tys.). Stolica regionu słynie m.in. z produkcji piwa. Największą atrakcją turystyczną jest Stare Miasto z ogromnym Rynkiem Przemysła Ottokara II.
Pavel Hroch jest Wicehetmanem Kraju Południowoczeskiego od 2017 roku. Był odpowiedzialny za rozwój obszarów wiejskich, rolnictwa, środowiska i kultury. Od listopada 2020 zajmuje się również współpracą transgraniczną. Od 2012 roku zasiada w Radzie Regionalnej Kraju Południowoczeskiego. Od 2002 r. do chwili obecnej jest radnym i burmistrzem miasta Kovářov.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version