Lokalne

Transport Morskiej Jednostki Rakietowej na pokładzie ORP Toruń

W niedzielę 15 maja, okręt Transportowo-Minowy ORP Toruń (8.FOW) opuścił Port Wojenny w Świnoujściu i obrał kurs na wschód. Następnego dnia w gdyńskim Porcie Wojennym odbył się załadunek modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic (3.FO), która wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem HEDGEHOG 2022.

Załogę okrętu przed wyjściem na morze pożegnał dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin, życząc pomyślnych wiatrów i sukcesów w realizacji postawionych zadań. Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów to doskonały przykład interoperacyjności Marynarki Wojennej.

***

Głównym celem ćwiczenia pod kryptonimem HEDGEHOG 2022 jest sprawdzenie gotowości bojowej sojuszniczych Sił Zbrojnych i ich zdolności do reagowania na scenariusze zagrożeń w ujęciu międzynarodowym. Uczestniczy w nim blisko 15 tys. żołnierzy estońskich Sił Zbrojnych oraz państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ponad 300 z Polski. Wykorzystywane są setki rodzajów sprzętu, m.in. pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, okręty, samoloty i śmigłowce.

W ćwiczeniu biorą udział Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Liga Obrony, Dowództwo Cyber, a także Dowództwo Wsparcia i Dowództwo Operacji Specjalnych. Uczestniczy w nim również Grupa Bojowa NATO zlokalizowana w Estonii oraz jednostki państw sojuszu.

Tegoroczne ćwiczenie potrwa do 3 czerwca, a szkolenie będzie prowadzone na terenie niemal całej Estonii.

1 Komentarz

  1. przypomnienie temu

    20 maja 2022 na 23:37

    Tylko takie redakcyjne jelenie – pożyteczni idioci zamieszczają zdjęcia z opisem dla… swołoczy która później napada na kraje, gwałcąc i mordując ludność cywilną, która tego się nie spodziewa jak w Ukrainie, a wszystko dla ruskiego mira w Europie. Głupich nie sieją, ale sami się rodzą. Redaktorze te filmy są zachętą dla ruskiej swołoczy do napadnięcia na nasz kraj Polskę, bo są pożyteczni idioci, którzy sami takie informacje ruskom przekazują, a obecnie w dobie prowadzonej wojny w Ukrainie, to powinno być jak najmniej eksponowane, bo tylko idiota się wystawia na odstrzał. Następnym razem redaktor niech przemyśli swoje spostrzeżenia nim je opublikuje, bo sowieckie bandyctwo tylko na to liczy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version