Lokalne

Świnoujście: młodzi biznesmeni z „Mieszka” jadą do Warszawy

Dziesięcioro młodych świnoujścian jako jedyni z Zachodniopomorskiego zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Produkcik 2022”. Z całej Polski o udział w tym finale starało się niemal 400 zespołów. Udało się to tylko 20, w tym aż dwóm zespołom ze świnoujskiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu.

Konkurs jest częścią programu edukacyjnego Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Uczniowie zakładają w szkole młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo – własną, realnie działającą firmę. Sami szukają pomysłu na produkt bądź usługę, przygotowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą niezbędny kapitał, podejmują działania marketingowe, produkują i sprzedają swoje produkty bądź usługi, prowadzą dokumentację finansową.

Główną nagrodą jest reprezentowanie Polski na takim samym konkursie, ale już o randze międzynarodowej, który odbędzie się w Estonii.

Świnoujscy licealiści założyli dwa zespoły. Swoją firmę stworzyły: Amelia Krawczuk, Amelia Surudo, Weronika Ozimek, Oliwia Błażejewska i Kaja Rusin. Swoją firmę nazwały Artificia. Postawiły na rękodzieło z ekologicznych materiałów: breloczki, zakładki do książek, biżuteria, magnesy na lodówki itp.

Druga firma to Creators Team. Działają w niej: Julia Kozioł, Roksana Jon, Jakub Krzak, Bogusław Kłosowski i Rafał Puchała. Postawili na nowoczesne technologie, a konkretnie wyroby z drukarki 3D oraz naprawę sprzętu komputerowego. W przyszłości chcieliby jeszcze rozwinąć działalność o recykling zużytego już sprzętu komputerowego.

Zanim zaprezentują się na finale w Warszawie, wcześniej młodzi świnoujścianie swoje firmy przedstawili prezydentowi Januszowi Żmurkiewiczowi, jego zastępcy Pawłowi Sujce oraz byłej posłance Elżbiecie Pieli – Mielczarek.

Opiekunem obu zespołów jest znana w naszym mieście nauczycielka Lidia Sokołowska. Konkurs odbędzie się w dniach 2-3 czerwca 2022r. w Warszawie. Oba zespoły pojadą tam busem z urzędu miasta.

BIK UM Świnoujście

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version