Lokalne

Poszukiwani w śledztwie dot. wielomilionowych wyłudzeń VAT zatrzymani na Wyspach Kanaryjskich

Opublikowano

w dniu

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Guardia Civil na polecenie zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej zatrzymali na Wyspach Kanaryjskich siedem osób, w tym jedną podejrzaną o kierowanie tą grupą, w śledztwie dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń VAT. Ponadto w Polsce do sprawy zostały zatrzymanie kolejne trzy osoby.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP nad sprawą pracowali policjanci z szczecińskiego CBŚP przy udziale funkcjonariuszy z grupy „łowców cieni” CBŚP. „Policjanci ustalili, że na Wyspach Kanaryjskich ukrywają się poszukiwani do sprawy wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT” – zaznaczyła policjantka.

„Przedmiotem przestępstwa były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 milionów złotych” – podkreśliła.

Wskazała, że wszystko wskazywało na to, że 7 osób mogących mieć związek z tą grupą przebywa poza granicami kraju. „Dlatego też wydano za nimi Europejskie Nakazy Aresztowania. Polscy funkcjonariusze ustalili, że poszukiwani ukrywają się w Hiszpanii. W wyniku przekazanych informacji funkcjonariusze Guardia Civil, przy udziale policjantów CBŚP, zatrzymali 7 osób” – przekazała.

„Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego hiszpańscy funkcjonariusze przeszukali miejsca, w których ukrywali się poszukiwani, w tym ekskluzywną willę w Las Palmas. W efekcie czego zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony komórkowe. Wszczęto także procedurę ekstradycyjną wobec zatrzymanych osób” – podała.

„W tym czasie w Polsce w województwie łódzkim i śląskim policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w ramach śledztwa kolejne 3 osoby” – dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani w Polsce zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. „Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, a dwie osoby dodatkowo zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych wysokości po 50 tysięcy złotych oraz dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi” – podała PK.

Prokuratorzy wskazali, że to są kolejne zatrzymania w tej sprawie. „W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym prokurator przedstawił prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast 6 osób jest podejrzanych o kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania” – wyliczyła PK.

„Prokuratorzy dokonali zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 40 milionów złotych. Część z tego sprzętu o wartości 3 milionów złotych już w styczniu 2021 roku została przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przekazana szpitalom i policji. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny, który służy jako wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy, które służą policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego” – dodała PK.

Zatrzymanym może grozić do 10 lat więzienia. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version