Bez kategorii

Obsługa prawna marynarzy – w czym pomoże radca prawny?

Opublikowano

w dniu

Kwestie podatkowe oraz ilość i częstotliwość zmian w ustawach podatkowych powoduje, iż nie jedna osoba ma problem z ustaleniem, kiedy w jakiej kwocie i z jakiego tytułu fiskus może żądać zapłaty odpowiedniego podatku lub złożenia stosownego dokumentu. Zmiany w zakresie systemu ubezpieczeń społecznych także powodują wątpliwości co do możliwości uzyskania świadczeń z ZUS. Problem ten dotyczy również marynarzy, którzy są bardzo wąską i szczególną grupą zawodową, która pracuje w dużej mierze poza granicami kraju, uzyskując dochody z zagranicy, które jednak co do zasady należy rozliczyć z polskim Urzędem Skarbowym.

Jeśli jest mowa o kwestiach podatkowych dla marynarzy, należy wiedzieć, że istnieje instytucja „ulgi abolicyjnej” będąca swego rodzaju udogodnieniem dla marynarzy. Nie istnieje prawna definicja „ulgi abolicyjnej” jest ona jednak związana z występowaniem dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania, tj. metody wyłączenia z progresją oraz metody proporcjonalnego odliczenia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ulga abolicyjna to wynik działania matematycznego, które można zastosować w przypadku opodatkowania w Polsce dochodów polskich rezydentów podatkowych, do których zastosowanie znajduje metoda unikania podwójnego opodatkowania tzw. odliczenia proporcjonalnego, a polegającego na odliczeniu od podatku dochodowego (pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne) kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą metody wyłączenia z progresją.

Kwestie prawne, interpretacja przepisów, a szczególnie decyzje organów podatkowych nie rzadko budzą kontrowersje, stąd też w takim przypadku warto jest zwrócić się z prośbą o pomoc do profesjonalistów praktykujących w tej wąskiej dziedzinie prawa. W szczególności w zakresie ustalenia obowiązków podatkowych oraz możliwości skorzystania z ulgi abolicyjnej.

Radca prawny w przypadku obsługi prawnej marynarzy może pomóc m.in. w zakresie podatków (np.: sporządzenie wniosku o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – tzw. potocznie wnioski o abolicje; przygotowanie i złożenie deklaracji podatkowej (PIT); złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego; sporządzanie pism w postępowaniach podatkowych i czynnościach sprawdzających) oraz emerytur.

Obsługa prawna marynarzy dotyczy także ich reprezentowania w postępowaniach podatkowych przed organami podatkowymi obu instancji oraz w postępowaniach sądowych przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie. Radca prawny może zapewnić reprezentację Klienta również przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w tym pomoc prawną w uzyskaniu wspomnianej wcześniej emerytury. Nadto, w razie konieczności radcowie prawni jako profesjonalni pełnomocnicy mogą świadczyć zastępstwo procesowe w sporach sądowych.

Skomplikowane przepisy podatkowe są niewątpliwie dla wielu osób problematyczne. W przypadku marynarzy sytuacja jest szczególna, dlatego warto w tym obszarze zwrócić się do doświadczonej w tym zakresie kancelarii prawniczej, która będzie wsparciem zarówno w zakresie podatków, jak również świadczeń z zakładu ubezpieczeń społecznych.  

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version