Bez kategorii

Brunatna, mokra oraz gorzka zgnilizna – występowanie i zwalczanie

Opublikowano

w dniu

Zgnilizny to powszechnie występujące choroby, które mogą powodować bardzo duże straty owoców oraz warzyw. Tym samym konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, aby zminimalizować występowanie zgnilizny w czasie długiego przechowywania zbiorów.

Gorzka zgnilizna – jak ją wyeliminować?

Po okresie przechowywania można spodziewać się zdrowych owoców tylko w przypadku, kiedy do chłodni trafiły egzemplarze pozbawione chorób. Na rynku odnaleźć można wiele preparatów przeznaczonych do stosowania podczas wegetacji roślin, które mają zapobiegać patogenom, jakie powstają podczas przechowywania. Jest to między innymi bardzo skuteczny środek Switch 62,5. Stosując ochronę przed zbiorem dzięki wykorzystaniu odpowiedniego fungicydu zastosowanego we właściwym terminie, można uzyskać najlepsze efekty. Preparaty te najczęściej wykazują szerokie spektrum działania i radzą sobie w stosunku do bardzo różnych patogenicznych grzybów. Jednocześnie charakteryzują się krótkim okresem karencji. Należy zatem pamiętać, że walka z chorobami przechowalniczymi rozpoczyna się już od okresu kwitnienia drzew owocowych. To wówczas większość patogenicznych grzybów rozwija się, powodując następnie infekcje podczas przechowywania.

Brunatna zgnilizna – zwalczanie i porady

Zgnilizna brunatna, podobnie jak gorzka zgnilizna występuje niezwykle często w przypadku drzew owocowych. Podczas pojawienia się pierwszych symptomów choroby należy wybrać odpowiednie środki ochrony oraz spryskać drzewka. W ten sposób ogranicza się rozwój patogenów. Brunatna zgnilizna to choroba bardzo groźna, która sprawia, że owoce rozpoczynają gnić już na drzewie. Obserwuje się wówczas brunatne i gnilne plamy, a także bardzo charakterystyczne brodawki w kolorze szarym. Najczęściej brunatna zgnilizna atakuje wiśnie, brzoskwinie, czereśnie, śliwy oraz morele. Jeżeli zatem na drzewkach owocowych pojawia się brunatna zgnilizna –  wówczas należy bezzwłocznie przystąpić do jej zwalczania.

Polega to przede wszystkim na regularnym usuwaniu porażonych części roślin, czyli owoców, pędów, a także liści. Co więcej jeżeli choroba pojawi się na drzewie w momencie owocowania wówczas należy usunąć wszystkie gałęzie, na których znajdowały się porażone owoce. Nie należy także pozostawiać skażonych owoców. Brunatna zgnilizna może być zwalczana w sposób ekologiczny oraz chemiczny. Można posłużyć się wywarem ze skrzypu, który stosuje się jako oprysk rozcieńczony z wodą. Można także wykorzystać zwalczanie chemiczne, stosując w tym celu dedykowane preparaty. Brunatna zgnilizna może bardzo szybko infekować kolejne rośliny, dlatego należy zadbać o to, aby choroba ta nie mogła rozprzestrzeniać się na inne okazy.

Mokra zgnilizna – profilaktyka i zwalczanie

Mokre zgnilizna to bardzo pospolicie występująca choroba, która dotykać może wszystkich gatunków warzyw. Jednak największą wrażliwość na mokrą zgniliznę wykazują takie warzywa jak kapusta pekińska, brokuły, kalafior. Choroba atakuje w szczególności podczas intensywnych opadów deszczu oraz wysokiej wilgotności powietrza. Natomiast w przypadku kapusty głowiastej, rzepy, brukwi czy rzodkwi choroba może występować podczas składowania i przechowywania w niewłaściwych warunkach i temperaturze. Dlatego, aby zapobiegać pojawieniu się mokrej zgnilizny należy zwalczać owady, które uszkadzają rośliny oraz przenoszą choroby. Do przechowywania należy wykorzystywać tylko suche oraz nieuszkodzone mechanicznie warzywa. Natomiast do przechowywania długotrwałego warto wybierać warzywa z odpowiednią okrywą włoskową na ich powierzchni. Z kolei w okresie największego występowania patogenów stosować środki chemiczne w postaci oprysku. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się w postaci małych plamek, które jednak bardzo szybko rozprzestrzeniają się, infekując sąsiednie warzywa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version