WIADOMOŚCI

Miasto ma pieniądze na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

UM Świnoujście

14 marca, podczas spotkania z Wojewodą Zachodniopomorskim, Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka odebrał w imieniu Gminy Miasto Świnoujście umowy przyznające środki finansowe na programy „Opieka wytchnieniowa” w wysokości 70 337,49 zł oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w wysokości 46 724,16 zł Środki finansowe na realizację zadania pochodzą z Funduszu Solidarnościowego

– Program „Opieka wytchnieniowa” ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością poprzez możliwość uzyskania przez nich czasowej i doraźnej pomocy w sprawowaniu opieki oraz odciążenie ich od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka.

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawują bezpośrednią i całodobową opiekę nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności. Program będzie realizowany w formie pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika na terenie Gminy Miasto Świnoujście oraz pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami, poprzez umożliwienie im aktywnego udziału w życiu społecznym i integracji ze środowiskiem. Usługa asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej skierowana jest do dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Usługi asystencji osobistej w ramach programu będą polegały w szczególności na pomocy asystenta w wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego; wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca; załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych; korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa); zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

Warto przypomnieć, że podobny program miasto Świnoujście realizuje już od ośmiu lat, przekazując środki na kolonie integracyjne dla dzieci z niepełnosprawnością. Dzięki temu osoby te dwa razy w roku mogą przebywać pod opieką wychowawców w różnych miastach naszego kraju.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version