WIADOMOŚCI

Skąd pośpiech przy wstępowaniu do wodorowego stowarzyszenia?

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Tak bardzo samorząd śpieszył się ze wstąpieniem do Stowarzyszenia Uznamsko – Wolińska Dolina Wodorowa, że zapomniał zapytać o zgodę radę. Zrobi to post faktum – na najbliższej sesji.

Jednym z punktów zbliżającej się sesji rady miasta jest podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie przez Gminę Miasto Świnoujście do grona Członków Wspierających Stowarzyszenie Uznamsko – Wolińska Dolina Wodorowa. Stowarzyszenie zostało wpisane do KRS w styczniu tego roku z inicjatywy dwóch  przedsiębiorców, którzy widzą przyszłość swojego biznesu w rozwoju szeroko pojętej energii wodorowej. Oczywiście przy wsparciu funduszy europejskich.

Lobbing przedsiębiorców był na tyle skuteczny, że samorząd Świnoujścia postanowił poprzeć tą ideę i podpisać list intencyjny z założycielami stowarzyszenia. 

Miasto poszło poszło krok dalej i chce zostać członkiem wspierającym ten biznesowy twór, aby jak swoim autorytetem i pieniędzmi wesprzeć ten biznes.

Z analizy Stony internetowej wynika, że w sumie to miasto już jest w stowarzyszeniu. W sumie to nawet było jego współzałożycielem (przyp. mimo, że biznesmeni mają oczywiście większość we władzach stowarzyszenia).

Jeszcze bez zgody rady działa na jego rzecz poprzez swoją bardzo szeroką reprezentację. Okazuje się, że w władzach stowarzyszenia zasiadają świnoujscy naczelnicy dwóch wydziałów i ich zastępcy. Jest tam także prezes jednej z miejskich spółek. 

Na internetowej stronie stowarzyszenia przy w/w osobach wymieniono ich  funkcje urzędowe, co jasno wskazuje, że oficjalnie reprezentują samorząd.

Jasno z tego wynika, że podjęcie w czwartek uchwały (przyp. o ile do niej dojdzie) będzie w sumie legitymizowaniem działań, których samorządowcy nie mieli prawa dokonywać.

Założyciele stowarzyszenia, wśród których jest także między innymi sekretarz gminy Międzyzdroje, bardzo aktywny niegdyś świnoujski biznesmen mają szeroko zakrojone plany rozwoju, a niektóre bardzo kontrowersyjne. Np. produkowany w Świnoujściu wodór, stowarzyszenie chce przechować w odwiertach, które na prawobrzeżu w celu poszukiwaniu gazu ma wykonać niemiecko-kanadyjska spółka (przyp. ta sama, której nie udała się podobna współpraca na niemieckiej wyspie Uznam).  

Komentarz: 

Inicjatywa, zaangażowanie i udział w biznesowo-towarzyskim stowarzyszeniu  przedstawicieli samorządu,  sposób procedowania  całej sprawy budzi szereg wątpliwości i to nie tylko natury etycznej. Czy to czasem nie jest tak, że gmina ma swoim udziałem i urzędnikami będzie legitymizować, także w procesie pozyskiwania funduszy europejskich, prywatny biznes? 

1 Komentarz

  1. Świnoujszczanka temu

    30 marca 2023 na 07:46

    Szanowny Autorze(Autorko) artykułu, jeżeli kierujesz te lakoniczne, nie podparte żadną
    merytoryczną wiedzą informacje do nieufnych, ksenofobicznych osób to osiągnąłeś cel.
    W jednym z artykułów ktoś postawił pytanie: Czy nieufność to nasza narodowa wada genetyczna? Ja mam nadzieję jednak, że nie. Spróbujmy uwierzyć, że są ludzie
    w naszym kraju, którzy podejmując się tworzenia wielkich projektów gospodarczych
    są w stanie je zrealizować, pod warunkiem, że znajdą zrozumienie i zaufanie oraz
    gotowość do współpracy. Takie artykuły jak Pana(Pani) zasiewają niepokój i nieufnosć
    nie tylko w lokalnej społeczności ale wśród wszystkich Polaków. Tytuł ,, Skąd
    pośpiech przy wstępowaniu do wodorowego stowarzyszenia?” wpisuje sie w Pana(Pani)
    retorykę, która ma na celu wywrzeć negatywne wrażenie na czytelniku, który uwierzy,
    że pośpiech jest, bo tak zostalo tu napisane przez Pana(Pania).

  2. Świnoujszczanka temu

    29 marca 2023 na 21:38

    Szanowny Autorze(Autorko) artykułu, jeżeli kierujesz te lakoniczne, nie podparte żadną merytoryczną wiedzą informacje do nieufnych, ksenofobicznych osób to osiągnąłeś cel. W jednym z artykułów ktoś postawił pytanie: Czy nieufność to nasza narodowa wada genetyczna? Ja mam nadzieję jednak, że nie. Spróbujmy uwierzyć, że są ludzie
    w naszym kraju, którzy podejmując się tworzenia wielkich projektów gospodarczych są w stanie je zrealizować, pod warunkiem, że znajdą zrozumienie i zaufanie oraz gotowość do współpracy. Takie artykuły jak Pana(Pani) zasiewają niepokój i nieufność nie tylko w lokalnej społeczności ale wśród wszystkich Polaków. Tytuł artykułu ,, Skąd pośpiech przy wstępowaniu do wodorowego stowarzyszenia?” wpisuje się w Pana(Pani) retorykę, która ma na celu wywrzeć negatywne wrażenie na czytelniku, który uwierzy, że pośpiech jest, bo tak zostało tu napisane przez Pana(Panią).

  3. Świnoujszczanka temu

    29 marca 2023 na 21:06

    Szanowny Autorze(Autorko) artykułu, jeżeli kierujesz te lakoniczne, nie podparte żadną merytoryczną wiedzą informacje do nieufnych, ksenofobicznych osób to osiągnąłeś cel. W jednym z artykułów ktoś postawił pytanie: Czy nieufność to nasza narodowa wada genetyczna? Ja mam nadzieję jednak, że nie. Spróbujmy uwierzyć, że są ludzie w naszym kraju, którzy podejmując się tworzenia wielkich projektów gospodarczych są w stanie je zrealizować, pod warunkiem, że znajdą zrozumienie i zaufanie oraz gotowość do współpracy. Takie artykuły jak Pana(Pani) zasiewają niepokój i nieufność nie tylko w lokalnej społeczności ale wśród wszystkich Polaków. Tytuł artykułu ,, Skąd pośpiech przy wstępowaniu do wodorowego stowarzyszenia?” wpisuje się w Pana(Pani) retorykę, która ma na celu wywrzeć negatywne wrażenie na czytelniku, który uwierzy, że pośpiech jest, bo tak zostało tu napisane przez Pana(Panią).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version