WIADOMOŚCI

Dzień Flagi RP i Święto Narodowe Trzeciego Maja

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W majowy weekend, marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża uczcili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego maja. W jednostkach wojskowych na maszt podniesiona została flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa.

Jak co roku, na najwyższej latarni morskiej w Polsce zawisła ogromna biało-czerwona flaga. Akcja wciągania flagi odbyła się przy asyście Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

W środę, 3 maja o godz. 10.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę, następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali na Plac Słowiański, gdzie odbył się uroczysty apel, zakończony złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość RP”. Całość uświetnił występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.

***

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

1 Komentarz

  1. Belzebiusz temu

    4 maja 2023 na 17:03

    O Pani Michalska, czyż nie złożyła dymisji z funkcji informując o tym na sesji Rady Miasta?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version