WIADOMOŚCI

Drobiazgowe kontrole pracowników Fortu Gerharda. Gospodarz zabytku dostał udaru

Foto: Wojciech Basałygo

Nie mają łatwego życia pracownicy Fortu Gerharda w Świnoujściu. Nie dość, że zabytek został odcięty od drogi, to funkcjonariusze pilnujący wjazdu do „zony” zaczęli drobiazgowo kontrolować pracowników fortu. Jakby tego było mało gospodarz Fortu Gerharda dostał udaru i trafił do szpitala.

Kilka dni temu na facebookowym profilu fortu pojawiła się informacja, że turysta z Czech przedostał się do zabytku i mógł go zwiedzić. Zrobił to nieumyślnie, bo nie wiedział, że nie można przekraczać strefy.

Od tego czasu funkcjonariusze pilnujący wjazdu na ulicę Ku Morzu zaczęli drobiazgowo sprawdzać pracowników fortu posiadająych przepustki, a także stan techniczny samochodów, którymi dojeżdżają do pracy. Zaglądają m.in do bagażników, ale nie tylko.

– Zabrano mi dowód rejestracyjny, bo według policjanta opona była w złym stanie. U koleżanki dopatrzyli się rdzy w nadkolu – opowiada jedna z pracownic.

Kilka dni wcześniej funkcjonariusz straży granicznej zaczepił pracownika fortu i rozpytywał go o szczegóły jego pracy, m.in. czy ma umowę i w jakim charakterze pracuje w Forcie Gerharda.

Dostęp od strony lądu do Fortu Gerharda jest niemożliwy. To całkowicie wyklucza dostęp turystów do zabytku w takim zakresie, w jakim odbywało się to od 2001 roku. To z dnia na dzień spowodowało kłopoty finansowe instytucji i stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość obiektu.

W czwartek na facebookowym profilu pojawiła się informacja o stanie gospodarza tego miejsca – Piotra Piwowarczyka. 

„Sytuacja w jakiej trwamy od wielu dni nie pozostaje niestety bez wpływu nie tylko na nasze finanse, stan muzeum czy kozy. Także na nasze zdrowie. By rozwiać nieprzyjemne plotki –  założyciel naszego muzeum od  kilku godzin znajduje się pod specjalistyczną opieką lekarzy – intensywne kopanie z „koniem” (w sumie ze stadem koni)  tym razem skończyło się kolejnym TIA i udarem. Na szczęście wszystko jest pod kontrolą lekarzy. Znając Piotra niedługo znów będzie aktywny.” – napisano.

Fort Gerharda oficjalnie otwarto do ruchu turystycznego 11 sierpnia 2001 roku. Już podczas otwarcia fortu zjawiło się kilkuset mieszkańców i turystów którzy przyjechali zobaczyć odgruzowany zaniedbywany od wielu lat fort. Brak dużych nakładów finansowych a głównie pasja i zaangażowanie wymagały wymyślenia czegoś, czego nigdzie indziej nie ma. Czegoś co przyciągnie turystów

Stąd powstał niekonwencjonalny program zwiedzania fortu – turysta jako kandydat na kadeta armii pruskiej odbywa przykrócone szkolenie wojskowe. Połączenie elementów przygody i zabawy jak musztra wojskowa czy wystrzał z armaty wraz ze zwiedzaniem najważniejszych elementów fortu i poznaniem jego historii  sprawdziło się idealnie. Z roku na rok liczba osób odwiedzających fort rosła i w ostatnich latach utrzymuje się na stałej wysokości około 45.000 gości rocznie.

Od  2010 roku w forcie ma swoją siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W zbiorach Muzeum Obrony Wybrzeża znajduje się blisko 2000 eksponatów. Wśród nich kolekcja umundurowania, armaty, magazyn broni, dokumenty, pamiątki, wyposażenie żołnierzy i wiele innych cennych eksponatów związanych z historią Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

10 Comments

 1. Wg mnie temu

  21 maja 2023 na 07:35

  A może ktoś chce przejąć ten obiekt, w który obecny właściciel włożyl tyle pracy?

 2. Artur temu

  21 maja 2023 na 00:20

  Pan Piotr naprawdę super zaopiekował się tym miejscem, pamiętam jak jako małolat zwiedzałem gruzy tej fortyfikacji, odkrytych miejsc do wejścia było stosunkowo niewiele, choć i tak robiły wrażenie. Dopiero Pan Piotr dzięki ciężkiej pracy zarówno swojej jak i osób z nim współpracujących zamienił te stertę gruzu w prawdziwą perełkę. Kiedyś ja zwiedzałem gruzy teraz moje dzieci mogły zobaczyć fort w pełnej okazałości. Co do zachowania funkcjonariuszy MILICJI, tylko jedno słowo nasuwa się na usta… HAŃBA!!!

 3. Hdjxkxk temu

  21 maja 2023 na 00:04

  Raczej nie od turysty z Cech. Tylko od programu „Interwencja”, tak jak wszyscy chcieli.

 4. Usedom temu

  20 maja 2023 na 21:41

  Bezpieka została wyśmiana za turystę z Czech to teraz po złości wylewają frustrację na pracownikach i zwierzęciu odmawiając wjazdu weterynarzowi. Żałosne i małostkowe. Zamiast orła powinni mieć kaczkę na mundurach. Oby kolejny zaginiony balon/pocisk/dron spadł na zgraję tych clownów w trakcie ich drobiazgowych kontroli. Wszystkim pracownikom fortu życzę zdrowia i wytrwałości.

  • GHY temu

   20 maja 2023 na 23:33

   Powoli likwidują przyczyny atrakcyjności fortu. Może by przenieść go gdzieś indziej,jak w filmie „poszukiwany poszukiwana” można było przenieść jezioro?

  • Strażnik to temu

   21 maja 2023 na 12:52

   Życzenie rodakom, ludziom pracującym w służbach dla naszego bezpieczeństwa gdy zaraz za granicą chowane w grobach są stosy trupów dzieci, zgwałconych kobiet, starców, ojców rodzin walczacych w w armii…to zdziczenie i wpisy karalne. Przychodzi od razu tu też kontekst wysadzania bloków w Rosji przez służby specjalne tego kraju, by mieć pretekst do wojny czeczeńskiej, mamy kontekst wysadzenia w Czechach przez agentów Rosji 9 lat temu magazynów amunicji. Może prokurator zainteresuje się autorem tego wpisu.

   • Strażnik to temu

    21 maja 2023 na 12:55

    Dopiszę, by zdanie w mojm komentarzu było pełne: „Życzenie ŚMIERCI rodakom, ludziom pracującym w służbach…(…) to zdziczenie i wpisy karalne”

    • Usedom temu

     21 maja 2023 na 18:05

     Drogi Strażniku spieszę wyjaśnić, że nikomu z rodaków i ludzi pracujących w służbach dla naszego bezpieczeństwa nie życzę śmierci. To Twoja nadinterpretacja. Swoją drogą nie uważam, żeby stwierdzenie złego stanu opony, rdzy na nadkolu czy wstrzymanie pomocy weterynaryjnej dla zwierzęcia służyło naszemu bezpieczeństwu. W swoim komentarzu mocno obrazowo zilustrowałem swoją dezaprobatę dla opisywanych w artykule działań, ale nie życzyłem w nim śmierci. Wątek 'obiektów latających’ miał w sposób cyniczny podkreślić absurd sytuacji w jakiej jesteśmy (mam na myśli 200m strefę bezpieczeństwa, która zrodziła dla mieszkańców/przedsiębiorców/turystów niemałe niedogodności, podczas gdy jesteśmy świadkami dużo bardziej niebezpiecznych incydentów w naszej przestrzeni powietrznej).

 5. Anonim temu

  20 maja 2023 na 21:26

  DLACZEGO TAK DROBIAZGOWO NIE SPRAWDZAJĄ PRACOWNIKÓW GAZOPORTU,A MOŻE DROBIAZGOWO TRZEBA SPRAWDZIĆ URZĄD MIASTA

  • Jasiu temu

   22 maja 2023 na 04:56

   Są strasznie agresywni policjant wczoraj naskoczył na mnie a tylko przyjechałem zrobić robotę dla gazoportu stoją tam z karę

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version