Materiał partnera

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Opublikowano

w dniu

Promieniowanie podczerwone jako ogrzewanie pomieszczeń daje najwyższy komfort cieplny. Ponadto ten rodzaj ogrzewania jest bardzo konkurencyjny cenowo, a jednocześnie sprzyja zachowaniu zdrowia. Wpływ podczerwieni na zdrowie był przedmiotem wielu badań. Potwierdzono, że np. przyspiesza regenerację mięśni. A jeśli wziąć pod uwagę, że ogrzanym powietrzem oddychamy w domu przez niemal połowę roku, niezwykle ważne jest to, by również ono było zdrowe.  Podczerwień nie unosi kurzu, więc nie wdychamy roztoczy i alergenów. Dzisiaj skupimy się bardziej na tym, jak działają fale podczerwone.

Ogrzewanie podczerwienią – na czym polega?

Ogrzewanie promieniami podczerwieni brzmi skomplikowanie, jednak w praktyce ten sposób jest dużo prostszy, niż mogłoby się wydawać. Jak zatem działa grzejnik na podczerwień? Urządzenia grzewcze o odpowiedniej konstrukcji, których element grzejny jest bliski ciałom idealnie czarnym, są źródłem fal dalekiej podczerwieni. Jest ona dostosowana do tego, jak wysokie jest maksymalne wysyłanie energii cieplnej przez konkretne urządzenie. Co następnie dzieje się z taką falą?

  • Podczerwień nagrzewa ściany, osoby i wszelkie obiekty w swoim zasięgu. Absorbowanie tego ciepła przez każdy poszczególny element sprawia, że następuje równomierny rozkład temperatury w całym ogrzewanym obszarze. Dzięki temu nie odczuwamy np. zimnych stóp i gorącej głowy, co jest dużo lepsze w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi sposobami ogrzewania. 
  • Istotny jest również fakt wtórnego oddania ciepła przez te obiekty, które je wcześniej zaabsorbowały. W związku z tym ciepło odczuwane jest w konkretnym pomieszczeniu przez dłuższy czas, mniej ciepłego powietrza ucieka, a to szansa na wygenerowanie oszczędności kosztów ogrzewania. 
  • Działanie podczerwieni możemy porównać do działania promieni słonecznych. Ma to miejsce zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego na podczerwień, jak i przy stosowaniu grzejników na podczerwień, czyli paneli grzewczych. 

Panele grzewcze, czyli grzejniki na podczerwień – jak działają?

Planując ogrzewanie w pomieszczeniach mieszkalnych lub użytkowych możemy wybrać podłogówkę lub grzejniki. Wybór podłogówki uwalnia cenną przestrzeń, a ukrycie jej pod wylewką czyni to rozwiązanie wysoce trwałym. Zasada ogrzewania grzejnikami jest inna niż w klasycznych kaloryferach, mogą być montowane bardziej swobodnie, także pod sufitem, a w efekcie uwalnia się przestrzeń pod oknem. Panele grzewcze na podczerwień nie wymagają żadnej specjalnej instalacji – wystarczy je powiesić w określonym miejscu i podłączyć do prądu. W przypadku pojedynczego grzejnika to zaledwie kilkanaście minut pracy. 

Włączone grzejniki są źródłem opisanej powyżej fali podczerwonej. Odpowiednio dobrana moc urządzenia umożliwia efektywnie ogrzewanie zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Co ważne, w przypadku paneli grzewczych ta moc może być średnio o połowę mniejsza niż w przypadku grzejników konwektorowych, a to oznacza mniejsze zużycie prądu. Wszystko zależy oczywiście też od tego, w jak dobrze ocieplonym pomieszczeniu grzejnik montujemy. 

Czy ogrzewanie na podczerwień ma przyszłość?

Przyjemne ciepło w zdrowszym wydaniu, którego źródło jest bezobsługowe i nie wymaga wymiany? Oczywiście, że jest to przyszłość. Warto zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie podczerwienią jest zwyczajnie zdrowsze. Fale podczerwieni nie unoszą kurzu i roztoczy, co ma miejsce w przypadku konwencjonalnych metod ogrzewania. Działa to podobnie, jak ciepło słoneczne odczuwane przez człowieka w pogodny dzień. Panele grzewcze z których ciepło jest odczuwane bezpośrednio i które wymagają mniejszej mocy, by ogrzać daną przestrzeń, niż grzejniki konwektorowe, to sposób na ogrzewanie stosunkowo tanie i bezpieczniejsze dla wszystkich domowników. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version