Materiał partnera

Śniedek – dekoracyjna roślina kwitnąca od wiosny do jesieni

Opublikowano

w dniu

Śniedek to roślina ozdobna, która została doceniona przez ogrodników za liczne, drobne kwiaty zebrane w grona, a także bardzo długi okres kwitnienia. Niektóre gatunki śniedków mogą być uprawiane w donicach, a także wykorzystywane we florystyce na kwiat cięty. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy śniedków?

Śniedek – co warto wiedzieć na temat tej rośliny

Śniedek to dekoracyjna roślina cebulowa, którą w naturalnych warunkach można podziwiać w wielu regionach świata (rośnie ona w krajach Afryki, Europy i Azji). W uprawie spotkamy go prawie na całym świecie. Śniedek jest częścią rodziny szparagowatych podobnie jak puszkinia czy tritonia. Roślina ta tworzy rozległe kobierce, które mogą osiągać od 15 do 100 centymetrów wysokości. Częścią podziemną śniedka jest niewielka cebula pokryta jasnobrązową lub białą łuską. Rośliny te posiadają zielone, wzniesione lub pokładające się liście. Mogą one posiadać rynienkowaty, odwrotnie jajowaty lub lancetowaty kształt. Najważniejszym elementem dekoracyjnym śniedków są 6-płatkowe kwiaty zebrane w grona (w zależności od gatunku mogą się one różnić kształtem). W sprzedaży dostępne są śniedki o barwie białej (te są najpopularniejsze), a także czerwone, zielonkawe, pomarańczowe i żółte. Pierwsze śniedki zakwitają w kwietniu, natomiast okres kwitnienia może trwać do końca września. W polskich ogrodach śniedki sadzone są na rabatach kwiatowych, w ogródkach skalnych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki śniedków mogą być trujące. Śniedki rozmnażają się przez cebulki przybyszowe. Ciekawostką jest fakt, że śniedki w pochmurne dni zamykają swoje kwiatostany (z tego względu są nazywane śpioszkami).

Wskazówki dotyczące uprawy śniedków

Zanim posadzimy śniedki w przydomowym ogrodzie, koniecznie dowiedzmy się więcej na temat ich wymagań. Niektóre gatunki tych roślin posiadają wystarczającą odporność na mróz, że przy odpowiednim zabezpieczeniu są w stanie przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Inne sadzi się dopiero na wiosnę.

Stanowisko dla śniedków musi być dobrze przemyślane, gdyż rośliny te bardzo intensywnie się rozrastają. Ze względu na swoją ekspansywność mogą stanowić zagrożenie dla innych gatunków.

Śniedki najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od silnych wiatrów, możliwie jak najcieplejsze. Rośliny te powinny poradzić sobie także na stanowisku częściowo zacienionym

Śniedki potrzebują podłoża przepuszczalnego, o pH zbliżonym do obojętnego, umiarkowanie wilgotnego, próchniczego, dość lekkiego, zasobnego w składniki pokarmowe.

 

Śniedek – których zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina

Decydując się na uprawę śniedków musimy pamiętać o regularnym podlewaniu tych roślin. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody, gdyż jej nadmiar może przyczynić się do gnicia cebul i rozwoju chorób. Śniedki potrzebują także nawożenia (do tego celu warto jest wybrać dobrej jakości nawozy przeznaczone do roślin kwitnących.

W początkowej fazie wzrosty rośliny konieczne może okazać się odchwaszczanie. Musimy pamiętać również o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Cebule śniedków tylko od sprawdzonych producentów

Cebule śniedka sprzedawane są w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych (znajdują się one także w ofercie niektórych supermarketów). Starajmy się kupować tylko takie cebule, które pochodzą z oferty polskich, sprawdzonych producentów. Cebula, która nadaje się do posadzenia jest jędrna. Pozbawiona przebarwień, plam, śladów pleśni czy uszkodzeń mechanicznych. Ważne jest, żeby posiadała aktualny termin przydatności.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version