Materiał partnera

Ethereum – co warto wiedzieć na temat najpopularniejszego altcoina?

Opublikowano

w dniu

Ethereum to najpopularniejszy altcoin, który pod względem kapitalizacji rynkowej ustępuje tylko Bitcoinowi. Wiele osób sprawdza Ethereum kurs oraz poszukuje informacji na temat aspektów technicznych tego projektu. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jakimi cechami wyróżnia się sieć Ethereum.

Czym jest Ethereum? 

Ethereum to zdecentralizowana platforma obliczeniowa zbudowana w oparciu o technologię blockchain, która umożliwia korzystanie z inteligentnych kontraktów. Natywną kryptowalutą sieci Ethereum jest Ether (który często potocznie jest nazywany mianem Ethereum).

Jest to wiodąca platforma udostępniająca smart kontrakty, dzięki czemu przyciąga programistów i inwestorów zainteresowanych budową własnych rozwiązań.

Ether (ETH)

Ether to natywna kryptowaluta sieci Ethereum. Pierwotnie była to cyfrowa waluta, która miała głównie służyć jako środek płatniczy na platformie Ethereum, natomiast obecnie Ether (ETH) jest bardzo dobrze znane nie tylko programistom, ale także spekulantom inwestującym na rynku kryptowalut. Kurs Ethereum na przestrzeni ostatnich lat zanotował wiele imponujących wzrostów co przykuło uwagę inwestorów.

ETH służy do dokonywania opłat za wykorzystywanie zasobów sieci Ethereum. Z tym zagadnieniem wiąże się pojęcie „gas”. Takim mianem określa się jednostkę, która określa wysokość opłat jakie użytkownicy muszą ponieść za wykorzystanie zasobów w sieci Ethereum.

Smart kontrakty

Charakterystycznym elementem sieci Ethereum są smart kontrakty, zwane także inteligentnymi kontraktami. Jest to rozwiązanie, które umożliwia programowanie procesów które mają charakter umowy /porozumienia pomiędzy stronami. Smart kontrakty działają w oparciu o kryptografię i technologię blockchain co oznacza, że są trudne do zmodyfikowania lub zhakowania.

Prostym przykładem smart kontraktu, który charakteryzuje się samoregulacją (rozumianą jako uruchomienie procesu, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki) jest aplikacja typu Escrow, która pobiera środki od jednej strony transakcji i przekazuje je drugiej stronie dopiero wtedy, gdy towar zostanie przekazany.  To oczywiście tylko prosty modelowy przykład, tymczasem w praktyce smart kontrakty mają bardzo szerokie zastosowanie w różnorodnych projektach opierających się na decentralizacji. Między innymi w aplikacjach (np. z zakresu zdecentralizowanych finansów De-Fi), w projektach typu ICO oraz w projektach NFT.

Proof-of-Stake

Od września 2022 roku Ethereum działa w oparciu o mechanizm konsensusu Proof-of-Stake co oznacza, że proces tworzenia nowych bloków i zabezpieczania sieci nie polega już na wykorzystaniu koparek i miningu (tak jak to ma miejsce w przypadku Proof-of-Work). Zamiast tego walidacja transakcji i utrzymanie płynności sieci odbywa się poprzez „zamrożenie” pewnych jednostek ETH przez walidatorów.

Proof-of-Stake to znacznie nowocześniejszy mechanizm konsensu, który jest ceniony przede wszystkim za to, że ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Szacuje się, że dzięki przejściu na Proof-of-Stake energochłonność Ethereum może spaść nawet o 99%.

Skalowalność

Ethereum jest cenione za skalowalność. Od samego początku sieć mogła przetwarzać dużą ilość transakcji. Jest to 15 transakcji na sekundę (dla porównania sieć Bitcoin jest ograniczona do przetwarzania 4,6 transakcji na sekundę). Co więcej Ethereum przechodzi szereg zmian, które w niedalekiej przyszłości mają doprowadzić do jeszcze większego zwiększenia skalowalności Ethereum (np. dzięki zastosowaniu shradingu). Szacuje się, że Ethereum będzie w stanie obsłużyć od 20 000 do nawet 100 000 transakcji na sekundę.

Ethereum 2.0

Ethereum to projekt, który jest stale bardzo intensywnie rozwijany. Aktualizacja określana mianem Ethereum 2.0 jest przykładem na to, że społeczność developerów skupiona wokół tego projektu jest zdeterminowana, aby ciągle udoskonalać i rozwijać ekosystem Ethereum.

Ethereum 2.0 to nie tylko przejście na Proof-of-Stake ale także szereg innych rozwiązań, które poprawiają bezpieczeństwo i skalowalność sieci. Poza zmianą mechanizmu konsensusu sporo się mówi o eWASM, Beacon chain oraz shradingu.

  • eWASM – wirtualna maszyna, która ma zastąpić EVM co ma pozwolić na szybsze wykonywanie smart kontraktów.
  • Beacon chain – nowy łańcuch, który ma pełnić role koordynatora dla mniejszych łańcuchów działających w ramach shradingu.
  • Shrading – podzielenie sieci blockchain na mniejsze fragmenty, nazywane „shardami”, w celu zwiększenia jej skalowalności.

Podsumowanie

Podsumowując, Ethereum to projekt, który wyróżnia się jako zdecentralizowana platforma blockchain z szerokim zakresem zastosowań. Kluczowe cechy to obsługa inteligentnych kontraktów, elastyczność, skalowalność oraz aktywna społeczność deweloperów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version