WIADOMOŚCI

„Razem ku bezpiecznej przyszłości” – podsumowanie projektu

Opublikowano

w dniu

24 września 2023r. w Hotelu Spa „Cesarskie Ogrody” odbyło się ostatnie już spotkanie z uczestnikami projektu „Razem ku bezpiecznej przyszłości” podsumowujące dotychczasowe działania i kończące cały projekt.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, wśród otaczającej zieleni Hotelu „Cesarskie Ogrody”. Czas upłynął na rozmowach z uczestnikami projektu z Ukrainy, którzy brali w nim czynny udział. Był to czas podsumowań blisko półtorarocznej współpracy. Udało się osiągnąć postawione cele i zrealizować najważniejsze założenia projektu, jakim było wsparcie i integracja osób uciekających przed wojną.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski, w tym także do Świnoujścia. Uchodźcami w znacznej większości są matki z dziećmi, które szukając spokojnego schronienia, musiały opuścić swój kraj.

Projekt „Razem ku bezpiecznej przyszłości” zakładał objęcie wsparciem 70 osób dorosłych i dzieci. Celem nadrzędnym była ochrona i integracja uchodźców, którzy w wyniku konfliktu zbrojnego na terenie ich kraju zmuszeni byli do odnalezienia się w nowej rzeczywistości, na terenie innego państwa. Brak poczucia bezpieczeństwa, bariery językowe, nieznajomość przepisów, różnice społeczne i kulturowe oraz brak stabilizacji u przybywających osób z Ukrainy do Polski, to tylko część problemów, które należało rozwiązać. Mając na względzie potrzeby uchodźców z Ukrainy i możliwości ich zaspokojenia, w programie uwzględniono różnorodne formy wsparcia dla dzieci i dorosłych. Dobór form wsparcia miał charakter indywidualny, pod kątem potrzeb poszczególnych uczestników projektu.

Dla każdego z uczestników projektu zapewniono pomoc asystenta integracyjnego – osoby biegle posługującej się językiem ukraińskim, która opracowała indywidualną ścieżkę integracji społecznej każdego uczestnika, wspierała uczestników w kontaktach z instytucjami, sytuacjami życia codziennego i była łącznikiem między zespołem projektowym a uczestnikami projektu.

Zapewniono też wsparcie psychologiczne, zarówno podczas warsztatów – grup wsparcia z dziećmi, jak i spotkań indywidualnych. Z pomocy psychologicznej skorzystały łącznie 82 osoby (48 dorosłych i 34 dzieci) w ramach 102 godzin pracy z psychologiem zatrudnionym w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu.

Na podstawie umowy cywilnoprawnej zatrudniono dwie nauczycielki, które przeprowadziły łącznie 326 godzin zajęć z języka polskiego dla 81 osób (25 osób dorosłych i  56 dzieci). Pomoc prawną, w ilości 6 godzin, zrealizowano w formie porad grupowych i  indywidualnych dla 32 osób.

Zorganizowano 3 spotkania integracyjne wraz z animacjami dla dzieci. Pierwsze na rozpoczęcie projektu we wrześniu 2022r., spotkanie mikołajkowe w grudniu 2022r., podczas którego wręczono upominki dla dzieci. Ostatnie, na zakończenie projektu we wrześniu 2023r. Na każde ze spotkań zaproszonych było 70 uczestników projektu. W trakcie spotkań, uczestnicy mogli nawiązać nowe znajomości, oderwać się od spraw codziennych i kryzysu w  jakim się znaleźli oraz uzyskać informację dotyczącą wsparcia jakie oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu.

W okresie przedświątecznym, 80 najbardziej potrzebującym osobom, wydano bony towarowe na zakup żywności o łącznej wartości 20.000,00 zł. Kolejną formą wsparcia były bony obiadowe, z których skorzystało 48 osób. W okresie od grudnia 2022r. do lutego 2023r. wydano bony na 1840 obiadów.

Dzieci skorzystały z zajęć integracyjnych takich jak: piłka nożna – 7 dzieci, nauka pływania – 34 dzieci, zajęcia ogólnorozwojowe z elementami sztuk walki – 13 dzieci, zajęcia plastyczno – techniczne – 13 osób oraz zajęć integracyjno – terapeutycznych: sensoplastyka – 20 dzieci i  hipoterapia – 20 dzieci.

W okresie ferii zimowych oraz wakacji zapewniono opiekę nad dziećmi, które korzystały z  półkolonii letnich (2022r. – 40 dzieci i 2023r. – 48 dzieci) oraz zimowych (2023r. – 20 dzieci). W tym czasie, rodzice mogli poszukiwać lub podjąć zatrudnienie, a dzieci poznać się nawzajem i spędzić kreatywnie czas.

Aby zapoznać z lokalną kulturą, historią regionu, zwyczajami lokalnej społeczności oraz zintegrować uczestników zorganizowano dwie wycieczki po Wyspie Wolin. Wzięło w nich udział łącznie 70 osób. Dodatkowo dla kolejnych 70 osób zorganizowano rejs po 44 wyspach.

W okresie realizacji projektu tj. od 1 maja 2022r. do 31 października 2023r. udzielono wsparcie łącznie 162 osobom. Działania projektowe koncentrowały się na jak najlepszej integracji obywateli ukraińskich z lokalną społecznością, w szczególności dzieci. Założono, iż w dalszej perspektywie osoby objęte projektem podniosą swoje kompetencję językowe, zwiększy się ich poczucie bezpieczeństwa oraz załagodzone zostaną skutki traumy wojennej.

Po zakończeniu realizacji projektu, jak się okazuje, osoby uczestniczące w projekcie, mają większe rozeznanie na rynku pracy oraz uzyskały dostęp do wsparcia oferowanego na terenie Miasta Świnoujście, podniesiony został potencjał uchodźców do adaptacji i życia w nowych warunkach. Zatem, udało się zrealizować założenia projektu, czego dowodem są relacje uczestników projektu. Chętnie brali udział w oferowanych formach wsparcia. Zajęcia integracyjne, zajęcia integracyjno-terapeutyczne oraz inne propozycje spędzenia wolnego czasu cieszyły się popularnością wśród najmłodszych uczestników. To dzięki tym zajęciom dzieci mogły, choć na chwilę, zapomnieć o sytuacji w ich kraju, nabywając przy tym nowe umiejętności. Dla dorosłych uczestników projektu, nieocenione było wsparcie asystenta integracyjnego, który wskazywał im ścieżkę działania a także pomagał rozwiązywać problemy życia codziennego. Z chęcią korzystali z lekcji języka polskiego, spotkań integracyjnych, wspólnych wycieczek, a także wsparcia w formie bonów obiadowych i towarowych. Uczestnicy projektu „Razem ku bezpiecznej przyszłości” wskazują, iż podjęte działania ułatwiły im integrację z lokalną społecznością oraz aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania.

Dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu realizacja zadań ujętych w projekcie była nowym i ciekawym doświadczeniem. Praca przy projekcie, pozwoliła poznać ludzi mających trudne doświadczenia życiowe, związane z wybuchem wojny w  Ukrainie. Udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy, pozwoliło inaczej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Działania w ramach projektu, uwolniły ogromne pokłady empatii, dając jednocześnie satysfakcję z tego, że każda włożona w realizację projektu praca zakończyła się sukcesem. Pomoc innym to cel nadrzędny osób zaangażowanych w stworzenie, a następnie realizację projektu.

Na realizację projektu „Razem ku bezpiecznej przyszłości”. Program wsparcia w kryzysie uchodźctwa dla obywateli Ukrainy przybyłych w wyniku działań wojennych na terenie ich kraju Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu pozyskał dla Miasta środki finansowe w wysokości 463.750,00 zł. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version