Materiał partnera

Ukraińska armia otrzymała nową obronę przed dronami

Opublikowano

w dniu

Drony kamikadze są w tym momencie liczącym się elementem na współczesnym polu bitwy. Z tego powodu, ukraińscy producenci dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić pojazdom opancerzonym niezawodną ochronę. Grupa Metinvest pozostaje jednym z liderów w tym sektorze. Specjaliści firmy produkują proste, ale zaskakująco skuteczne konstrukcje do obrony przed rosyjskimi dronami typu Lancet. Zostały one już nazwane „łapaczami Lancetów”.

Produkcja takiej obrony jest prowadzona przez specjalistów Grupy Metinvest w ramach inicjatywy charytatywnej “Steel Front” założonej przez ukraińskiego biznesmena Rinata Achmetowa. Ponadto, w ciągu 21 miesięcy wojny na pełną skalę, przedsiębiorstwa biznesmena udzieliły pomocy Siły Zbrojne Ukrainy i ludności cywilnej Ukrainy w wysokości ponad 6,7 miliardów hrywien (około 197 milionów dolarów).

Czym są „łapacze lancetów” i jak powstają?

Według https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, obrona dronów ma dosyć zwięzłą konstrukcję. Na solidnej stalowej ramie mocowana jest siatka ogrodzeniowa, która jest przytwierdzona za pomocą wsporników. Zazwyczaj konstrukcja ta jest montowana na dachu pojazdów transportowych i opancerzonych, w szczególności na pojazdach ewakuacyjnych które są aktywnie narażone na ogień wroga, co jest sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym. W razie potrzeby, do siatki można łatwo przymocować osłonę maskującą. Zmniejsza to prawdopodobieństwo ataku na ukryte pozycje obrońców.

Standardowe wymiary konstrukcji to 10 x 5 m, o wadze około tony. Takie wymiary pozwalają na montaż osłony na szerokiej gamie pojazdów opancerzonych, w tym modelach dostarczanych przez zachodnich sojuszników. W przypadku ataku drona kamikadze, utknie on w siatce lub odskoczy od niej. Ze względu na elastyczność powłoki, amunicja nie detonuje. Jeśli siatka zostanie uszkodzona przez drona, można ją łatwo wymienić bez konieczności zdejmowania stalowej ramy z dachu pojazdu.

Rinat Achmetow podkreśla, że „łapacze lancetów” i inne produkty jego firmy są dostarczane na front całkowicie bezpłatnie. Jednocześnie biznesmen zamierza wspierać obrońców aż do ostatecznego zwycięstwa nad rosyjskimi okupantami. AFU otrzymało już kilkadziesiąt ochronnych konstrukcji antydronowych, a ich produkcja nadal w pełni pokrywa zapotrzebowanie wojska. W ciągu tygodnia specjaliści Metinvest mają czas na przygotowanie do wysyłki około 5 „łapaczy lancetów” o standardowych wymiarach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version