WIADOMOŚCI

Promy bez subwencji. Chce to zmienić Joanna Agatowska

Opublikowano

w dniu

Foto: Wspólne Wyspy

Joanna Agatowska spotkała się z wiceministrem infrastruktury Pawłem Gancarzem. Rozmawiała o możliwościach przywrócenia subwencji na przeprawę promową w Świnoujściu. Dziś miasto musi wydawać z własnego budżetu 47 mln złotych na tunel oraz przeprawę promową.

Za tą kwotę można by było co roku w Świnoujściu wybudować np. 70 mieszkań komunalnych. Wyremontować, co roku – kilka  kilometrów ulic i chodników, sfinansować stypendia dla najzdolniejszych uczniów, czy zorganizować dziesiątki wydarzeń kulturalnych. Świnoujście na utrzymanie przeprawy promowych i tunelu w tym roku wyda blisko 47 mln złotych. Dodajmy – z własnego budżetu.

Czy ten stan rzeczy można zmienić? Czy jest szansa by przynajmniej część tej kwoty pozostała w kasie samorządu? Według Joanny Agatowskiej – tak.  Kandydatka na prezydenta Świnoujścia, obecnie radna od wielu miesięcy prowadzi działania, aby państwową dotację przywrócić.

– Ona się naszemu miastu po prostu należy- podkreśla Agatowska. – Kwoty przeznaczone na utrzymanie przepraw promowych i tunelu to bardzo duże pieniądze.  Dziś to prawie 50 mln złotych i z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ta kwota będzie rosła. Dlatego priorytetem dla samorządu powinno być przywrócenie dofinansowania – przynajmniej jednej z tych przepraw – ze środków skarbu państwa – dodaje.

Przypomnijmy, tunel znajduje się w ciągu drogi krajowej S3. Zabezpieczeniem tej drogi są przeprawy promowe – także na wypadek konieczności zamknięcia tunelu na czas remontu, czy jakiegoś zdarzenia krytycznego. Zgodnie z obecnymi przepisami – nie wchodząc w szczegóły – inwestycja jest utrzymywana przez samorząd. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by to zmienić. Potrzeba jest do tego tylko (albo aż) wola polityków z Warszawy.

Dlatego jedna z konsultacji w tej sprawie odbyła się w Warszawie – w Ministerstwie Infrastruktury. Problem przepraw i tunelu  został przedstawiony między innymi Pawłowi Gancarzowi, wiceministrowi odpowiedzialnym w wymienionym resorcie właśnie za drogi.

Rozmowy i konsultacje z politykami i urzędnikami to nie jedyne działania w tej sprawie – w ciągu ostatnich kilku miesięcy Joanna Agatowska wraz z współpracownikami  przygotowała  projekt zmian w przepisach, który jest konieczny by ten problem rozwiązać.

– Będziemy działać na rzecz przywrócenie w pierwszej kolejności dotacji na przeprawy promowe, trzeba lobbować na rzecz stworzenia nowych zapisów ustawowych, czyli to co zostało zaniedbane w minionych latach. Po rozmowach z kilkoma politykami w Warszawie mam wrażenie, że będzie do tego wola – mówi Joanna Agatowska – Widzę także szansę, by w przyszłości także koszty utrzymania tunelu były finansowane ze środków skarbu państwa i zrobię wszystko by tak się stało – dodaje.

1 Komentarz

  1. Karol temu

    6 marca 2024 na 06:57

    absolutny brak zgody na dalsze subwencjonowanie tak bogatego miasta ! proszę wprowadzić biletowany przejazd promami

  2. Anna Krzyżak-Chmielewska temu

    5 marca 2024 na 06:54

    Brawo, to jest świetna inicjatywa !!! Dla budżetu miasta najlepsze rozwiązanie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version