WIADOMOŚCI

Wspólne doświadczenia, nowe spojrzenie – licealiści z Mieszka w Belgii

Opublikowano

w dniu

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu młodzieży i kadry pedagogicznej w Belgii od 16 do 22 marca 2024 roku. Wyjazd stanowił część trzyletniego projektu naukowego „Ochrona praw człowieka – przejęcie odpowiedzialności“, realizowanego w ramach programu Erasmus+.

Przez tydzień 40 młodych ludzi z Polski, Niemiec, Belgii i Holandii przyglądało się prawom osób z mniejszości etnicznych, kulturowych, religijnych czy językowych. W belgijskiej szkole w Sankt Vith przeprowadzali wywiady z przedstawicielami mniejszości oraz uczestniczyli w wykładach i dyskusjach naukowych. Dokumentowali swoje doświadczenia, tworząc nowe materiały edukacyjne, które zostaną opublikowane po zakończeniu projektu.

W Parlamencie Wspólnoty Niemieckojęzycznej w Eupen młodzież poznała historię miasta i regionu, jego rolę po I wojnie światowej oraz sposób, w jaki teren stał się częścią Belgii. Otrzymała tam ważną lekcję edukacji obywatelskiej – zapoznała się z procesami legislacyjnymi, funkcjami parlamentu i jego znaczeniem dla lokalnej społeczności. Wizyta w interaktywnym muzeum parlamentarnym „Fabryka Demokracji“ dostarczyła wiedzy o wartości demokracji, a warsztaty pomogły zrozumieć znaczenie praw człowieka w społeczeństwie.

Program Erasmus+ dla licealistów przewiduje jeszcze trzy wyjazdy uczniów i nauczycieli. Kolejna grupa wybierze się we wrześniu 2024 roku do Hagi w Holandii. Działamy w ramach programu Erasmus+ od 2016 roku. Udział pozwala zdobywać nowe doświadczenia i kontakty, rozwijać kompetencje językowe oraz uczy współpracy w międzynarodowym środowisku.

W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 2A: Aleksandra Michalak, Hubert Łuczak, Karolina Śmigielska, Kamil Gajewski, Maja Korda oraz nauczycielki Magdalena Monkosa i Aleksandra Fedorczyk.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version