WIADOMOŚCI

Zanieczyszczenie powietrza tzw. pyłami zawieszonymi trzykrotnie przekroczyły normę

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Stacje pomiarowe GIOŚ wskazały w niedzielę o godz. 13, że poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum Szczecina jest trzy razy wyższy niż wynosi norma dobowa.

Wyniki z automatycznych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują na „stan powietrza zły” lub „bardzo zły” (piąty i szósty poziom w sześciostopniowej skali). W niedzielę o godz. 13 w centrum Szczecina (stacja przy ul. Piłsudskiego) poziom PM2,5 sięgnął 68,0 µg/m3; natomiast PM10: 155,2 µg/m3. Indeks tzw. pyłów zawieszonych trzykrotnie przekroczył normę również w drugim punkcie pomiarowym, na Prawobrzeżu (ul. Andrzejewskiego): PM2,5: 53,4 µg/m3; PM10: 154,5 µg/m3.

Jakość powietrza „bardzo dobra” jest wtedy, kiedy indeks PM2,5 nie przekracza 13 µg/m3, natomiast PM10: 20 µg/m3. Stan powietrza jest „dobry”, gdy wskazania nie przekraczają – odpowiednio – 35 µg/m3 i 50 µg/m3.

Poziom dopuszczalny PM10 to właśnie 50 µg/m3 (średnia dobowa) i 40 µg/m3 (uśrednione wyniki roczne). Za poziom dopuszczalny zanieczyszczenia PM2,5 uznaje się 20 µg/m3.

Tak wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest groźne dla zdrowia. Może powodować ataki kaszlu czy np. zapalanie oskrzeli. Oddychanie tak mocno zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może prowadzić do nasilenia się objawów astmy, chorób układu krążenia, zaburzeń kardiologicznych, a nawet nowotworów.

Cząsteczki PM2,5 przenikają do krwiobiegu i osadzają się w tkankach.

Pyły zawieszone mogą zawierać substancje toksyczne, np. benzo(a)piren, rakotwórcze metale ciężkie, dioksyny i furany. Kiedy stan powietrza jest – według indeksów GIOŚ – „bardzo zły”, należy ograniczyć spacery, aktywność fizyczną w plenerze. Nie zaleca się otwierania okien, wietrzenia pomieszczeń.

Alarmujące dane dot. jakości powietrza w niedzielę zarejestrowano również w Kołobrzegu. Tam po godz. 13 stan powietrza był „zły”: PM2,5: 42,4 µg/m3; PM10: 136,3 µg/m3

Stężenia innych zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), tlenku węgla (CO) oraz azotu (NO2) mieszczą się w normach – w punktach pomiarowych w Szczecinie – mieszczą się w normach.

Stacje pomiarowe monitorujące jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim znajdują się także w Koszalinie, Dąbkach, Szczecinku.

Jakość powietrza można monitorować dzięki aplikacji na urządzenia mobilne, do ściągnięcia z: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

lub na stronie z bieżącymi danymi pomiarowymi: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current (PAP)

tma/

1 Komentarz

  1. ܨܜܒܓܧܟܠ temu

    1 kwietnia 2024 na 10:08

    Jakieś pyłki wam przeszkadzają, a rakotwórcza żywność w paśnikach już nie?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version