Materiał partnera

Troje nowych radnych z PiS zasiądzie w świnoujskiej radzie

Opublikowano

w dniu

Tydzień po wyborach samorządowych rozmawiam z nowymi świnoujskimi radnymi: Zofią Sołtysik, Aleksandrą Namyślak i Aleksandrem Dmowskim.

Jak nastroje po ogłoszeniu wyników? Jest radość i zadowolenie z wyniku?

Zofia Sołtysik: Najpierw chciałabym w imieniu naszej trójki radnych Prawa i Sprawiedliwości, a także członków i sympatyków naszej organizacji, podziękować serdecznie za okazane nam zaufanie i powtórzyć, że nie zawiedziemy!

Wracając do pytania: oczywiście, że radość jest, jest też poczucie dobrze wykonanej pracy. Myślę, że jednak najsilniejszym uczuciem jest świadomość odpowiedzialności za stojące przed nami zadania. Chcemy je wykonać tak, aby nasi wyborcy byli dumni, że właśnie przy naszych nazwiskach postawili „X”.

Trzy głosy to jednak niewiele w 21-osobowej radzie. Jaki jest plan, aby mieć realny wpływ na podejmowane uchwały? Jak widzicie współpracę z innymi ugrupowaniami? Czy jest jakiś pomysł na koalicję?

Aleksandra Namyślak: Działalność polityczna zawsze ma na celu realizację założonego programu. Aby to osiągnąć, niewątpliwie potrzeba współpracy z innymi radnymi i na taką współpracę jesteśmy otwarci. Prowadzimy już wstępne rozmowy, nie planujemy jednak zawiązania żadnej stałej koalicji. W przypadku każdego głosowania będziemy rozmawiać z pozostałymi radnymi i przekonywać ich do wsparcia naszych projektów. Będziemy też naszymi głosami wspierać projekty dobre dla mieszkańców, niezależnie od tego, kto je przedłoży. W samorządzie lokalnym współpraca musi być ponad politycznymi podziałami światopoglądowymi.

W Waszym programie są punkty, na które nie ma przewidzianego budżetu, jak zamierzacie je sfinansować?

Zofia Sołtysik: Do końca tego roku budżetowego będziemy skupiać się na tych punktach programu, na które budżet jest założony, będziemy pilnować, aby te sprawy były zrealizowane. W projekcie przyszłorocznego budżetu będziemy chcieli wpisać kolejne tematy, do których realizacji się wobec wyborców zobowiązaliśmy. Równocześnie chcemy uruchomić też realizację kilku śmiałych projektów, które mogą przynieść dodatkowe zasilenie budżetu.

To od czego zaczniecie pracę?

Aleksander Dmowski: Pani Agatowska wspomniała, że pierwszą sprawą jaką chce się zająć będzie istotne przeorganizowanie komunikacji miejskiej. Jest to również jeden z punktów naszego programu, więc w tej kwestii nowa prezydent ma nasze pełne wsparcie. Musi powstać nowa siatka tras, autobusy muszą jeździć częściej i zapewniać szybsze dotarcie z jednego miejsca w drugie. Chcielibyśmy wrócić też do kwestii bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców miasta.

Druga sprawa to zabezpieczenie interesów użytkowników Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Tak jak mówiliśmy, trzeba doprowadzić do wpisania ich w tzw. strefy zielone, aby ustrzec te tereny przed komercyjnym wykorzystaniem, np. pod budowę apartamentowców.

Kolejne tematy to budowa nowego ujęcia wody dla miasta, usprawnienie ruchu samochodowego i obsługi strefy parkowania (w tym zróżnicowanie opłat dla mieszkańców i przyjezdnych), rozwój klubów sportowych, budowa kompleksu kulturalno-rozrywkowego dla młodzieży. Chcemy też przyjrzeć się sprawie budowy molo.

Czy nie za dużo spraw jak na początek?

Aleksandra Namyślak: Jak mówiliśmy wielokrotnie – nie boimy się pracy. Liczymy na owocną współpracę z innymi radnymi choćby w komisjach rady. Wiemy, że mamy także wsparcie innych członków naszej organizacji, którzy od lat są zaangażowani w poprawianie jakości życia w naszym mieście. Bardzo zależy nam na tym, aby mieszkańcy odczuli jak najszybciej, że nastąpiła zmiana jakości w zarządzaniu sprawami miasta, że rada i prezydent są skuteczni w działaniach.

To chyba zbyt optymistyczne podejście, że to się wszystko uda. Przecież dotychczasowi rajcowie i włodarz miasta też podejmowali działania, a jednak wiele pomysłów nie udało się doprowadzić do realizacji.

Aleksander Dmowski: Albert Einstein mówił, że “gdy wszyscy myślą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.” Mamy nową panią prezydent, która zapowiadała znaczącą poprawę jakości działania tego urzędu. Mamy też radę, która w dużej części składa się z nowych osób – dokładnie 14 nowych radnych zasiądzie w ławach. To daje nadzieję na lepszą jakość, na skuteczniejszą realizację zadań. Liczymy na to, że u tych osób nie wystąpi efekt “zmęczenia materiału” dotychczasową pracą w samorządzie.

Pozostaje zatem życzyć powodzenia w skutecznej pracy na rzecz mieszkańców i miasta!

Zofia Sołtysik: Dziękujemy bardzo i zapraszamy do kontaktu i współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro naszego miasta.

Artykuł sponsorowany

 

1 Komentarz

  1. gpk temu

    15 kwietnia 2024 na 18:47

    Krynica wiedzy i intelektu. Do tego bosko nieomylni i uczciwi tak bardzo, że blady strach padł na wszystkich…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version