WIADOMOŚCI

Gdzie ma wylądować helikopter ratunkowy?

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kilka dni temu helikopter ratunkowy lądował na parkingu przy Mc Donaldzie, kolejny na stadionie piłkarskim. Pilot musiał szukać miejsca do podjęcia pacjenta, bo jedyne lądowisko było zajęte przez śmigłowiec wojskowy.

Pilnie potrzebny jest powrót do tematu budowy w Świnoujściu bezpiecznego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Niedawne ćwiczenia wojska i brak dostępnego lądowiska w porcie wojennym pokazały, że temat jest pilny.

Przez ostatnie lata lądowisko w porcie wojennym wystarczało. Jednak wraz ze zwiększoną aktywnością wojska, nie zawsze jest ono dostępne. Stąd konieczność organizacji.

– Lądowisko w porcie wojennym też nie jest komfortowe ze względu na czas dojazdu oraz procedur wojskowych przy wjeździe karetki pogotowia na teren wojskowy – mówi anonimowo jeden z ratowników medycznych.

Jeśli w przyszłości świnoujski szpital będzie miał SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), wówczas powinien zostać wyposażony w całododobowe lądowisko dla śmigłowców.  

1 Komentarz

 1. ܨܜܒܓܧܟܠ temu

  18 kwietnia 2024 na 18:57

  Pamiętam jak na „Ruskim Stadionie” lądowało czasem po kilka dużych śmigłowców naraz, aż się w okolicy wszystkie bloki trzęsły, ale koperciarze musieli, to wszystko spieprzyć.

 2. Jprd temu

  17 kwietnia 2024 na 14:31

  oj tam bez przesady już z tym helikopterem, kupcie lepiej karetkę

 3. Artur Smaga temu

  17 kwietnia 2024 na 11:46

  Czy SOR musi mieć dostęp do lądowiska lub lotniska
  Oddział powinien mieć całodobowe lotnisko lub lądowisko. Powinno ono być na tyle blisko, aby SOR mógł przyjąć pacjentów bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.
  Dopuszcza się położenie lądowiska w pewnej odległości od SOR. Czas transportu pacjenta z lądowiska nie może jednak przekraczać 5 minut.
  Powyższe wymogi dotyczące lądowisk będą obowiązywać bezwarunkowo od 31 grudnia 2024 r.

  Źródło: gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version