WIADOMOŚCI

ORLEN Neptun na targach WindEurope Annual Event z ofertą dotyczącą terminalu w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

ORLEN Neptun jest obecny na WindEurope Annual Event. To jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń dla branży związanej z energetyką wiatrową. Hasłem przewodnim trzydniowych targów i konferencji jest „Nasz wiatr, nasza wartość”.

W tym roku WindEurope Annual Event zgromadził ponad 12000 osób. W targach zaprezentowało się 500 wystawców, a w panelach dyskusyjnych wzięło udział 400 prelegentów, w tym przedstawiciele administracji rządowej z 14 krajów z Europy.

ORLEN Neptun przyjechał na WindEurope Annual Event, by zaprezentować swoją ofertę związaną z budowanym w Świnoujściu terminalem instalacyjnym offshore wind.

– Prace konstrukcyjne idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Port, który oddajemy do użytku na przełomie roku spełni najwyższe standardy i będzie w stanie przyjąć oraz obsłużyć turbiny o mocy 14 MW i większe – podkreślił podczas panelu „Porty – węzły przepustowości i łańcucha dostaw” Sebastian Wionczek z ORLEN Neptun. 

Podczas dyskusji, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele portów z Esbjerg i Brest, Sebastian Wionczek zaprezentował szczegóły dotyczące inwestycji.

– Infrastruktura portu w Świnoujściu podzielona jest na dwa obszary – na nabrzeże logistyczne oraz nabrzeże ciężkie wraz z obszarem instalacyjnym o nośności 50 ton na m2. Dodatkowo zarówno powierzchnie magazynowe jak i strefa nabrzeża jest zaprojektowana na 25 ton nam2. Pogłębienie torów podejściowych do 12,5 m pozwoli naszemu terminalowi na przyjęcie największych jednostek instalacyjnych typu jack-up – zauważył ekspert ORLEN Neptun.

Terminal w Świnoujściu zostanie otwarty na przełomie 2024/2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektów Grupy ORLEN na Bałtyku, a następnie będzie wspierał przedsięwzięcia innych deweloperów realizowane również na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version