WIADOMOŚCI

Premier spotkał się z weteranami. Wśród nich mieszkaniec Świnoujścia Krzysztof Flizak

Opublikowano

w dniu

Przed zbliżającą się 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Premier Donald Tusk spotkał się z weteranami – żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. 

Premier Donald Tusk spotkał się z 6 weteranami, którzy będą członkami delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udającej się na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

– Chcę Wam podziękować za to, co zrobiliście dla Ojczyzny w najtrudniejszych historycznie czasach dla Rzeczpospolitej – powiedział podczas spotkania w KPRM Donald Tusk. – Dawaliście świadectwo największej odwagi i największego poświęcenia po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny płacić nie musiały (…) Fakt, że będziecie za kilkadziesiąt godzin pod Monte Cassino pokazuje, że jesteście cały czas myślą z Ojczyzną – i oby jak najdłużej – dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że obecność weteranów II Wojny Światowej będzie przesłaniem dla całej Polski i Europy, że Polacy są gotowi naśladować ich w tym, co pokazali światu 80 lat temu.

– Dobrze byłoby, żeby Wasza obecność była znakiem, i żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba Ojczyźnie. Jak w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym i czujnym. Nikt nam wolności i niepodległości nie podarował na zawsze – mówił Donald Tusk.

Podczas II Wojny Światowej, żołnierzom 2 Korpusu Polskiego powierzono najtrudniejsze zadanie na froncie włoskim, polegające na zdobyciu wzgórz Monte Cassino. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętej bitwie, polska flaga zatriumfowała nad niezdobytą dotąd twierdzą.

1 Komentarz

  1. Jazon temu

    17 maja 2024 na 21:01

    Taka sama propaganda jak z bitwą pod Lenino. Wzgórze nie zostało zdobyte lecz zajęte po opuszczeniu w nocy stanowisk przez Niemców bo alianci wyszli im na tyły prowadząc natarcie na linii Anzio – Rzym. Co nie zmienia faktu, ze żołnierze walczyli jak lwy.

  2. Sierp i Młot ☭ temu

    17 maja 2024 na 10:33

    Obciach spotykać się z „TW Oskar”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version