WIADOMOŚCI

Odliczanie do wyborów europejskich. Młodzież zachęcała do udziału w głosowaniu

Opublikowano

w dniu

Jak mieszkańcy Świnoujścia zagłosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to okaże się w najbliższą niedzielę – 9 czerwca. Tymczasem Prezydent Miasta Świnoujścia oraz Młodzieżowa Rada Miasta zachęcają do wzięcia udziału w wyborach. – Ważne jest aby nie być biernym i aktywnie uczestniczyć w tych wyborach. Niech świadczy o tym nasze miasto, które zmieniło się od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, od kiedy jesteśmy w strefie Schengen. Wiele zyskaliśmy dzięki temu,  że znaleźliśmy się w tej wielkiej wspólnocie europejskiej  i możemy korzystać z wszystkich jej walorów – podkreśla Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia.

Dlaczego warto głosować?

Można wpłynąć na to, kto będzie podejmował decyzje w ważnych sprawach, które nas dotyczą – takich jak zmiana klimatu, miejsca pracy czy ochrona praw i wolności.

– Dzisiaj zachęcamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza mieszkańców Świnoujścia i tych gości, którzy są tutaj, do tego, żeby wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Młodzi ludzie także chcą pokazać, że są zainteresowani i jest to dla nich ważne. Młodzieżowi radni miasta, młodzieżowego sejmiku wiedzą, jak potrzebna jest ta inicjatywa i nie tylko dorośli chcą wziąć udział w tych wyborach.  Chcemy młodych ludzi zachęcić do tego, że ta Europa, która jest przed nimi, to jest to, co będzie dla nich rozwojem. Gorąco zachęcamy, żebyście Państwo razem z nami wzięli udział w wyborach, wybrali swojego kandydata – zaapelował Arkadiusz Mazepa,  I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Kto może głosować? 

W większości krajów UE wiek uprawniający do głosowania wynosi 18 lat, ale w Austrii, Belgii, Niemczech lub na Malcie jest to 16 lat, a w Grecji – 17 lat. W Belgii, Bułgarii, w Grecji i Luksemburgu głosowanie jest obowiązkowe dla osób, które znajdują się na liście wyborców.

– My młodzi ludzie marzymy o tym, żeby mieszkać w wolnej, zjednoczonej Europie. Żeby każdy z nas mógł się swobodnie rozwijać i poznawać zagraniczną kulturę. Liczymy na to, że 9 czerwca udacie się Państwo na wybory i wykorzystacie swój głos – powiedziała Nikola Dębal, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Świnoujścia.

Najbliższe wybory europejskie odbędą się w Polsce w dniu 9 czerwca 2024 r. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version