WIADOMOŚCI

Wystartowały Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego

Opublikowano

w dniu

27 załóg będzie się ścigało w trakcie XXXV Międzynarodowych Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego, które zainaugurowano w czwartek (6.06) w Świnoujściu.

Tegorocznej edycji Polski Związek Żeglarski przyznał prawo na organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych. Legendarne Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego wróciły na Bałtyk dwa lata temu.

Załogi będą rywalizować na trasie o długości około 300 mil morskich, obejmującej m.in. Arkonę, Falsterborev, Christianso i ponownie Świnoujście. Tuż przed startem do wyścigu głównego, odbędzie się krótki wyścig dla jachtów startujących w Mistrzostwa Polski Double Handed.

Organizowane przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, prestiżowe zawody żeglarskie, które w latach 50. XX wieku były największymi w Polsce i na południowym Bałtyku, znów stały się ważnym wydarzeniem dla miłośników żeglarstwa.

Historia tych regat sięga 1958 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. Były to zawody w różnych klasach żeglarskich, które przyciągały uczestników z różnych krajów, m.in. Czechosłowacji, Danii, NRD, RFN, Polski, Szwecji, Węgier, ZSRR i innych. Wówczas startowało około 300 jachtów, a rywalizacja toczyła się na wodach Bałtyku, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego. Pomysłodawcą tych regat był Kazimierz Haska (1912-1976), kapitan żeglugi wielkiej i artysta rzeźbiarz. To on stworzył prestiżowy Puchar Gryfa Pomorskiego, który był główną nagrodą dla zwycięskiej załogi, oraz projektował plakaty reklamujące regaty.

W ceremonii otwarcia wzięła udział Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska wraz z wiceprezydentem Romanem Kucierskim.

Źródło: UM Świnoujście

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version