WIADOMOŚCI

Szef BBN: istotna rola infrastruktury krytycznej w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Adam Warżawa

Jacek Siewiera, szef BBN powiedział w gdyńskim porcie, że kwestia infrastruktury krytycznej, w tym np. portów w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu jest kluczowa w przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Siewiera spotkał się w piątek z dziennikarzami na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. Jak podkreślił podczas briefingu, ten terminal to obok podobnych instalacji w Gdańsku i Świnoujściu obiekty kluczowe dla bezpieczeństwa państwa polskiego.

„Port stanowi nie tylko zabezpieczenie gospodarcze, zabezpieczenie przemysłu czy zdolności infrastruktury transportowej w czasie pokoju (…) ale przede wszystkim port to część infrastruktury krytycznej, który w warunkach kryzysu czy wojny stanowi kluczowy zasób” – mówił Siewiera.

Jak zaznaczył, kwestia infrastruktury krytycznej to jeden z najważniejszych tematów, jakie prezydent Andrzej Duda poruszył w rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Rekomendacje do dokumentu prezydent przekazał w czwartek szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi i premierowi Donaldowi Tuskowi.

„To jeden z najważniejszych punktów – dotyczący rozwijania bałtyckiej infrastruktury krytycznej, bałtyckich portów” – ocenił Siewiera. Jak wskazał, chodzi o głębokowodny terminal w Świnoujściu oraz porty w Gdańsku i Gdyni, które są m.in. kluczowe dla przyjmowania sojuszniczego wsparcia – w tym ciężkiego sprzętu – w razie zagrożenia.

Jak tłumaczył szef BBN, kluczowa jest nie tylko rozbudowa i zapewnienie bezpieczeństwa portów, ale także ich otoczenia. Siewiera podkreślił, że poza portami morskimi kluczowe jest także rozwijanie innej infrastruktury transportowej, w tym np. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Wszystkie te elementy składają się na taką pozamilitarną część strategii bezpieczeństwa narodowego. Znalazły one odzwierciedlenie w treści rekomendacji przekazanych prezesowi Rady Ministrów przez prezydenta” – zaznaczył.

Jak powiedział Siewiera, prezydenckie rekomendacji mają charakter jawny i zostały opublikowane m.in. na prezydenckich stronach internetowych. „Zostaną one też przetłumaczone na kilka języków i przedstawione naszym partnerom, regionalnym oraz najważniejszym sojusznikom” – zapowiedział, dodając, że zamierza przedstawić dokument partnerom z zagranicy już na szczycie NATO w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

„Dla naszych krajowych potrzeb – te rekomendację będą stanowiły podstawę debaty, o której myślę w horyzoncie nadchodzących miesięcy, ostatniego roku prezydentury Andrzeja Dudy” – zapowiedział Siewiera. Jak zapowiedział, poszczególnym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa państwa mają być poświęcone zaplanowane na następne miesiące debaty w BBN.

„Chcemy, aby opinia publiczna miała szerszy dostęp do tej wiedzy eksperckiej, na przykład w tak skomplikowanych kwestiach jak te dotyczące planowania wydatków publicznych w obszarze obronności – tak, by takie wydarzenia jak wczorajsze nie budziły, aż tak wielkich emocji” – dodał Siewiera.

W czwartek TV Republika opublikowała fragment dokumentu sugerującego, że w MON planowane lub rozważane jest ograniczenie w latach 2025-2028 wydatków na tzw. Centralne Plany Rzeczowe, w ramach których realizowana jest większość zakupów nowego sprzętu dla polskiego wojska; tego samego dnia MON zaprzeczyło tym doniesieniom.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Piotr Mirowicz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version