WIADOMOŚCI

52 zachodniopomorskie gminy nie mają instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat 3

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

W woj. zachodniopomorskim 52 gminy (46 proc.) nie posiadają żadnej instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat trzech – powiedziała w poniedziałek w Szczecinie wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska. Zachęcała samorządy, aby włączyły się do programu „Aktywny Maluch”, który umożliwi tworzenie nowych miejsc w żłobkach.

„To są aż 52 gminy, których sytuację należy poprawić. Dostęp do opieki wczesnodziecięcej to jest bariera w łączeniu życia rodzinnego z życiem zawodowym. W tych 52 gminach rodzice nie mają wyboru. Nie mogą podjąć decyzji, po prostu muszą postawić sobie to pytanie z czego rezygnują” – powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska.

„Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której rodzice po prostu mają możliwości, bo takie możliwości tworzymy. Program +Aktywny maluch+ to program, dzięki któremu tworzymy nowe miejsca żłobkowe” – dodała wiceszefowa MRPiPS.

Gajewska przypomniała, że na ten cel przeznaczone są rekordowe środki w wysokości 6,5 mld zł. „Do końca tej kadencji, w ramach tych środków utworzymy ponad 102 tys. nowych miejsc żłobkowych. Z tego rozwoju i z tych środków mogą skorzystać gminy w regionie zachodniopomorskim” – podkreśliła Gajewska.

„Zwiększyliśmy kwotę dotacji do utworzenia jednego miejsca. Już nie jest to 36 tys. zł, tylko 57 tys. zł na utworzenie takiego miejsca. To duży zastrzyk finansowy dla gmin” – podkreśliła.

Jak przekazała wiceministra MRPiPS, w całym kraju 1046 gmin nie ma dostępu do żadnej formy opieki formalnej. Najwięcej żłobków znajduje się w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim.

„To jest dla nas wielkie zobowiązanie, aby tę sytuację poprawić. Jeżeli myślimy o przyszłości, to musimy myśleć, nie tylko o wielki inwestycjach infrastrukturalnych, ale także o inwestycjach w człowieka” – przekazał Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. „Z takimi programami szliśmy do wyborów i właśnie zaczynamy je realizować. Pierwszy z nich to +Aktywny rodzic+” – dodał.

Na program „Aktywny rodzic” składają się trzy świadczenia – „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

Pierwsze – „aktywni rodzice w pracy”, czyli tzw. babciowe, wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka.

Drugie świadczenie „aktywnie w żłobku” będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko.

Trzecie świadczenie – „aktywnie w domu” – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Według ustawy z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.(PAP)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version