Lokalne

Przyjdź we wtorek zobaczyć „jedynkę”

Opublikowano

w dniu

Jak to jest przejść się korytarzem szkolnym po którym biegało się mając 7 lat, albo wejść do klasy w której uczyła pierwsza wychowawczyni? Teraz będzie można to sprawdzić na własnej skórze. Szkoła Podstawowa nr 1 zabierze swoich uczniów w emocjonalną podróż do przeszłości.

– Zapraszamy wszystkich nauczycieli, absolwentów, byłych uczniów, rodziców, przyjaciół na akademię 70-lecia szkoły, która odbędzie się 17 listopada o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP – informuje Jarosław Lipiński, dyrektor.

Od momentu przejęcia władzy w Świnoujściu przez Polaków, tj. od 6. października 1945 roku, otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1 było jednym z ważniejszych wydarzeń. Przygotowywano się do tej chwili długo i starannie. Nastąpiła ona 9. listopada. W tym dniu miasto przybrało odświętny wygląd dzięki staraniom, nielicznej jeszcze wówczas, grupy polskich jego mieszkańców (było ich 184, przy 8-10 tys. Niemców). Kierownictwo placówki powierzono jedynej polskiej nauczycielce na tym terenie – Pani Marcie ŚLIWIŃSKIEJ. Zadania, które przed nią stanęły, nie były łatwe z wielu powodów. Wśród nich jednym z najistotniejszych był … brak dzieci w wieku szkolnym. W pierwszym dniu naukę podjęło tylko czterech uczniów. Byli to: 1. Lidia ŁABA 2. Kazimierz ŁABA 3. Kazimierz MATULA 4. Józef BERET. Siedziba Szkoły mieściła się przy ulicy Piastowskiej 56.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version