Lokalne

Uwaga na fałszywych wnuczków – pojawili się ponownie w Świnoujściu!

Opublikowano

w dniu

Oszuści w dalszym ciągu próbują pozbawiać seniorów pieniędzy, które często są oszczędnościami ich całego życia. Dziś dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał kilkanaście zgłoszeń od starszych osób informujących o próbach oszustwa. Policjanci apelują do mieszkańców miasta, aby zachowali ostrożność.

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów nie ustają w swojej przestępczej działalności. Dziś dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu otrzymał kilkanaście sygnałów o oszustach, którzy pojawili się w naszym mieście. Policjanci nie mają informacji o osobach, które padły ofiarami oszustów i przekazały im swoje oszczędności, nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy, szczególnie ci w podeszłym wieku, powinni zachować ostrożność.

Z relacji seniorów wynika, że na ich numery stacjonarne dzwonił mężczyzna bądź kobieta. Dzwoniący podawał się za wnuczka, córkę lub syna, którzy spowodowali wypadek, ofiara wypadku jest w ciężkim stanie, a oni są zatrzymani przez Policję. W związku z tym, że grozi im wysoka kara więzienia lub aby nie zostać aresztowanym, muszą się wykupić kwotą od 60.000 zł do 100.000 zł lub zapłacić za pobyt w szpitalu ofiary wypadku bądź opłacić drogą protezę.

Policjanci rozmawiali i uspakajali roztrzęsionych i zdenerwowanych seniorów, którzy bardzo przejęli się wiadomością o tragicznym położeniu bliskiej im osoby. Na szczęście wszyscy seniorzy, którzy odebrali podobne telefony wykazali się zdrowym rozsądkiem i wiedzą w zakresie oszustw dokonywanych podobnymi metodami. Po zakończeniu rozmowy z fałszywym synem, córką bądź wnuczkiem, od razu kontaktowali się z rodziną w celu potwierdzenia usłyszanej informacji oraz powiadomili Policję, gdzie dowiadywali się, że mieli do czynienia z oszustem.

Policjanci apelują do mieszkańców Świnoujścia, aby w dalszym ciągu zachowali ostrożność, gdyż oszuści mogą znów podejmować swoje próby.

Przestępcy szukają swoich ofiar, wybierając numery telefonów z książek telefonicznych osób, których imiona mogą świadczyć o podeszłym wieku, np. Henryka, Czesława, Władysław. Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem innych. Jednym ze sposobów jest podanie się za członków rodziny, ale również za policjanta, policjanta CBŚP bądź prokuratora. Mechanizm dokonywania tego typu przestępstw jest zwykle podobny, ale cel jeden – oszukać i okraść.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przestrzegają przed oszustami.

Zapamiętaj! NIE DAWAJ GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM SWOJEGO KREWNEGO. POLICJANT LUB PROKURATOR NIGDY TELEFONICZNIE NIE ŻĄDAJĄ PIENIĘDZY.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób prosimy o natychmiastowe powiadomieni Policji – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych) albo całodobowo bezpośrednio do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu pod numerem telefonu 91 32 67 512.

Przekaż informacje rodzinie, znajomym, sąsiadom. Nie wszyscy przeczytają komunikat w Internecie.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version