Lokalne

Czarny Diament po rejsie wokół świata wpłynie do polskiego portu

Opublikowano

w dniu

Będzie nim świnoujski port jachtowy. W dniu jutrzejszym ( piątek) , około godziny 15.00 jacht Czarny Diament dowodzony przez kapitana Jerzego Radomskiego, w jego 77 urodziny, zostanie powitany w naszej marinie.

Sam jacht został zaprojektowany przez konstruktora Kazimierza Michalskiego na podstawie pomysłów kpt. Jerzego Radomskiego, jako nowa konstrukcja o nazwie „Rigel”.

Co ciekawe, Czarny Diament został wybudowany w latach 1971-1978 na terenie Kopalni Moszczenica w Jastrzębiu Zdrój. Na miejsce wodowania oraz port macierzysty obrano Szczecin. Jacht ochrzczono 6 maja 1978 r. w Trzebieży. 22 czerwca 1978 r. o godzinie 22:55 z portu Świnoujście Czarny Diament wypłynął w rejs, który był zaplanowany na cztery lata…
W latach 1978 – 2010 Czarny Diament przepłynął ponad 240 tys. mil morskich, co jest odpowiednikiem jedenastokrotnego okrążenia Ziemi po obwodzie lub siedmiokrotnego okrążenia globu drogą morską! To również 32 tys. mil morskich (60 tys. km) więcej, niż odległość z Ziemi do Księżyca!
18 kwietnia 2010 r. wyruszył z Karaibów w ostatni etap wokółziemskiej włóczęgi, trwającej już …….32 lata. Pierwszym polskim portem, do którego wówczas przypłynął Czarny Diament było również Świnoujście, co miało miejsce 27 czerwca 2010 r.

Po dwóch latach spędzonych w Polsce, 16 września 2012 r. jacht Czarny Diament wraz z kpt. Jerzym Radomskim wypłynął w kolejny rejs dookoła świata, który kończy na Bałtyku .

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version