Lokalne

Parkowanie w soboty bezpłatnie, ale nie w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Samorządy w całej Polsce rezygnują z pobierania opłaty w strefie płatnego parkowania w soboty. Lecz nie ten w Świnoujściu.

W świetle prawa pobieranie opłat w soboty jest niezgodne z prawem. Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Administracyjny. Zaczęło się od uchwały rady w Augustowie, która nakazywała uiszczanie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. NSA wspomnianym wyrokiem stwierdził nieważność powołanego przepisu uchwały w części. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.

Jak ustaliliśmy, sprawa zostanie skierowana pod obrady Rady Miasta Świnoujścia, w której kompetencjach jest  zmiana zapisów uchwały o zasadach funkcjonowania SPP w Świnoujściu. Kiedy to nastąpi? Najbliższa sesja będzie 25 sierpnia.

1 Komentarz

  1. ???? ???? temu

    30 lipca 2016 na 15:19

    …, bo w Świnoujskim samorządzie jest sam motłoch z okolicznych wsi, których ojcowie, to radzieccy żołnierze.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version