Lokalne

Złociste skarby. Gdzie na plaży znaleźć bursztyny?

Opublikowano

w dniu

Sztorm, który przyszedł w połowie tygodnia pozostawił na plaży pamiątki – setki małych brązowych drobinek. Na poszukiwania ruszyły dziesiątki spacerowiczów. Korzystają z patyków, łopatek, inni używają sitek. Nie wszystko co żółte i przezroczyste jest jantarem.
Na poszukiwanie bursztynu po sztormie ruszyło wiele osób. Wzburzone morze wyrzuciło na brzeg sporo małych bursztynowych kawałeczków. Najwięcej ludzi poszukuje przy wiatraku, licząc na udane efekty. Nie ma jednak jednego dobrego miejsca na poszukiwanie bursztynu na świnoujskiej plaży. Drobinki można znaleźć zarówno w okolicach falochronu, jak i przy granicy.

– Znalazłam malutki kawałeczek. Naprawdę trzeba wytężać wzrok, żeby pośród glonów, muszelek i piasku rozpoznać bursztyn – mówi pani Anna.
Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn? Po przyniesieniu do domu najlepiej sprawdzić, czy przyciąga skrawki papieru. Prawdziwy bursztyn ma właściwości elektrostatyczne.

1 Komentarz

  1. Kacper temu

    12 czerwca 2022 na 16:51

    Tak się szuka wiele godzin na takie drobnostki trzeba poświęcić. Widać ile zbieraczy jest! Każdy chce zdobyć grubą bryłę bursztynu! Niestety tam tak dużo nie ma! Jak szukasz to nie w Świnoujściu Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Ustce, Łebie! Tam tego wcale nie ma tylko śmieci i ropa i dziadostwo pływa plastikowe kubeczki buteleczki potrzaskane, folie po chipsach, kupki psów walają się – no takie czasy! Wiec jak szukasz czegoś to warto wyskoczyć gdzieś tam gdzie ludzi nie ma! A z tym to na prawdę ciężko bo zbieracze to normalnie przełażą wszędzie i pełno ich tam bo każdy chce coś znaleźć! Cała plaża wzdłuż usiana jest zbieraczami! Jak znajdziesz ponad 1 gram bursztyn no to już ładna sztuka – na taką szanse liczyć to jak grać w totolotka i wygrać 6tkę! Tak z tym bursztynem jest na plażach Polski! Niby jest ale go nie ma! ludzie liczą na bursztyn tym czasem nb a stoisku z pamiątkami kupi się żywicę! Więc tak to jest! Lubisz może przyjedź, ale ceny odstraszają każdego wojaka szwejka ot taka drożyzna tam! Poza tym łatwo jest bursztyn pomylić z butelkami potrzaskanymi brązowymi po Piwie! Więc trzeba mieć klapki na nogach gdzie kolwiek się nie chodzi! Szkło potrafi przemieszczać się wraz z ludźmi! Poza tym trzeba uważać na problematycznych ludzi którzy zaczepiają by wydoić kasy trochę! Takie morze nasz jest. Góry są lepsze bo tam pochodzisz popatrzysz w rzeczkę nogi włożysz i się ożywisz! A mit bogacza bursztyniaża to se między baje wsadźcie ludzie! Warto się opamiętać. tydzień nad morzem 2 osoby to około 2500zł. Wycieczka do ciepłych krajów potrafi być za 700zł tydzień na osobę więc szkoda czasu u nas! Lepiej jechać za granicę i zobaczyć egzotykę!

  2. ܨܜܒܓܧܟܠ temu

    7 października 2016 na 21:17

    … tak, ale trzeba je najpierw potrzeć, żeby je naelektryzować.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version