Lokalne

Budżet Obywatelski 2018. Zobacz listę projektów, wybierz i zagłosuj

Opublikowano

w dniu

Od 11 do 29 września 2017 roku można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2018. Do wyboru jest 20 projektów.

–   Pewnym novum jest to, że w tym roku jedna osoba może oddać dwa głosy: po jednym na tzw. projekt twardy – inwestycyjny i  tzw. miękki –społeczny – mówi Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta .

Uwaga. Głosy przyjmowane będą od 11 września 2017 r. Nadesłane przed tym dniem zostaną odrzucone.

Głosować oraz otrzymać karty do głosowania można :

1) na Stanowisku Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;

2) w Informacji Turystycznej, Plac Słowiański 6/1;

3) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 15;

4) w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;

5) w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;

6)w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 3 – Osiedle Karsibór, ul. 1 Maja 40.

Oraz:

1) drogą elektroniczną, przesyłając wypełnioną, zeskanowaną kartę do głosowania na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”;

2) poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5,

72-600 Świnoujście) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski

– 2018 GŁOSOWANIE”; za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.

To już czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego. Średnia głosów oddanych w dotychczas przeprowadzonych budżetach wynosi ponad 9 tysięcy.

– To najlepszy argument, że świnoujścianie interesują się swoim miastem i angażują się w sprawy, które dotyczą jego rozwoju – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Tym razem mieszkańcy zdecydują, na co w 2018 roku wydać 2,2 mln złotych. Kwota jest mniejsza, niż w poprzednim budżecie o 300 tys. złotych. Członkowie Zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego 2018 przyznają, że obniżenie kwoty jest zrozumiałe w sytuacji, gdy miasto zaangażowało się we współfinansowanie budowy tunelu pod Świną.

Głosować może każdy mieszkaniec Świnoujścia, który ukończył 16 lat. Podobnie, jak w poprzednich edycjach budżetu, głosować mogą nie tylko osoby zameldowane w mieście, ale także wszyscy ci, którzy tu mieszkają, a z różnych przyczyn nie są zameldowani.

– Uważam, że to dobry zapis w regulaminie – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Wiele osób nie jest zameldowanych w Świnoujściu, ale tu mieszkają, pracują i wychowują swoje dzieci.  Są częścią naszej świnoujskiej społeczności.

Tak, jak w poprzedniej edycji, złożone projekty są podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to tak zwane projekty miękkie, czyli przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Druga to projekty twarde, czyli dotyczące budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury miejskiej oraz zakupów inwestycyjnych.

Ogłoszenie wyników głosowania oraz listy projektów, które będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 nastąpi w październiku Dokładna data uzależniona będzie od ilości głosów i czasu, który potrzebny będzie do ich weryfikacji i zliczenia.

Lista projektów: http://www.swinoujscie.pl/uploads/files/lista%20zakwalifikowanych.pdf

Tekst: BIK UM Świnoujście

2 Comments

  1. fungia temu

    10 września 2017 na 19:52

    Dlaczego Świnoujścianie muszą zebrać tak absurdalnie dużą liczbę podpisów pod zgłoszeniem projektu? Np. w Krakowie czy innych dużych miastach wystarczy 10-15, a u nas 40.

  2. lol temu

    10 września 2017 na 13:11

    w PRZYTORZE KARTY DO GLOSOWANIA NA PROJEKT OBYWATELSKI SA JUZ WYPELNIONE I ZAZNACZONE W KRZYZYK I NIEMA INNEJ OPCJI GLOSOWANIA WIDAC PAN RADNY NOWICKI SZALEJE CZY TO JEST LEGALNE?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version