Lokalne

Niezwykły eksponat. Przez lata służył jako cmentarna ławeczka

Opublikowano

w dniu

W miejscowości pod Drezenem, na cmentarzu stała niepozorna ławeczka. Właścicielka trzymała w niej konewkę, grabki i nożyce do podcinania żywopłotu.

Gdy umarła, jej synowie postanowili sprzedać ławeczkę na pchlim targu. Tak trafiła w ręce fascynatów historii. Dziś można oglądać ją w świnoujskim Forcie Gerharda.

– To nie jest ławeczka cmentarna, choć taką funkcję przez jakiś czas ten eksponat pełnił – mówi Piotr Piwowarczyk. – To pięknie zachowana skrzynia jaszcza amunicyjnego, z drugiej połowy XIX wieku. Jaszcz ma oznaczenia XII Korpusu Armijnego ( C.A XII (K.S), czyli pierwotnie służył w artylerii Saksonii. To unikalny eksponat. Tego typu elementów uzbrojenia zachowało się stosunkowo niewiele – dodaje.

W Polsce to jedyny taki eksponat i drugi jaszcz jaki jest w kolekcji Fortu Gerharda.

3 Comments

 1. Rolf temu

  4 października 2017 na 11:15

  „W Polsce to jedyny taki eksponat i drugi jaszcz jaki jest w kolekcji Fortu Gerharda.” To jeden w Polsce a jednocześnie 2 w Świnoujściu??? A tak to logiczne

 2. morena temu

  28 września 2017 na 09:33

  Wielkie brawa dla Piotra Piwowarczyka, orędownika historii i twórcy pięknych wydarzeń kulturalnych przybliżających nam w nietuzinkowy sposób historię. Serdecznie pozdrawiam. 🙂 D.

 3. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  28 września 2017 na 08:37

  Dobra trafiejka……

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version