Lokalne

Czy przewodniczący rady działa zgodnie z prawem? Radni SLD mają opinię prawną

Opublikowano

w dniu

Klub Radnych SLD zlecił kancelarii prawnej wykonanie opinii oceny przebiegu sesji i jej przerwania. Zapytano także, czy przewodniczący rady może organizować spotkania radnych w trybie innym niż sesje i komisje.

Sesja nadzwyczajna z dnia 11.10.2017 r. została zwołania na wniosek Klubu Radnych SLD. Kilka dni wcześniej odbyło się spotkanie szefów klubów zwołane w celu wniesienia ewentualnych poprawek do przedłożonego projektu uchwały. Sesję nieoczekiwanie przerwano. Radni SLD uważają, że bezprawnie. Poprosili zewnętrzną kancelarię prawną o opinię w tej sprawie.

Treść wniosków adw. Przemysława Ślozowskiego publikujemy poniżej:

  • W przedstawionym stanie faktycznym Przewodniczący Rady Miejskiej w Świnoujściu dopuścił się naruszenia przepisów proceduralnych regulujących zasady prowadzenia obrad Rady Miejskiej, poprzez nie poddanie pod głosowanie wniosku formalnego o zarządzenie przerwy w obradach.
  • Uprawnienie do zarządzenia przerwy w obradach Rady Miejskiej przyznane Przewodniczącemu w § 55 ust 1 Statutu jest uprawnieniem szczególnym, mającym nie dopuścić do paraliżu prac Rady Miejskiej, zatem przepis ten nie powinien być interpretowany rozszerzająco. W związku z tym przerwanie obrad przez Przewodniczącego uznać należy za prawnie dopuszczalne jedynie w przypadku wystąpienia okoliczności, które obiektywnie uniemożliwiają kontynuowanie obrad Rady Miejskiej. Podstawą zarządzenia przerwy we wskazanym trybie nie może być natomiast powzięcie wątpliwości odnośnie merytorycznej lub formalnej prawidłowości projektu uchwały umieszczonego w porządku obrad.
  • Rola Przewodniczącego Rady Miejskiej sprowadza się wyłącznie do organizacji prac Rady oraz prowadzenia obrad Rady (ad. 19 ust 2 od. pierwsze u.s.g), Przewodniczący nie ma zatem żadnych kompetencji w zakresie dokonywania merytorycznej oceny treści zgłaszanych projektów uchwał.
  • Kontrola w zakresie spełnienia przez projekt uchwały wymogów formalnych określonych w § 63 Statutu, może zostać przeprowadzona przez Przewodniczącego wyłącznie przed umieszczeniem projektu uchwały w porządku obrad, bowiem możliwość usunięcia uchwal z porządku obrad wymaga zachowania procedury formalnej określonej w art. 20 ust. 1a u.s.g. oraz, w przypadku sesji nadzwyczajnej, wymaga zgody wnioskodawcy zgodnie z art. 20 ust. 4 u.s.g.
  • Organizacja pozastatutowego spotkania Radnych, w czasie którego przeprowadzone będą elementy zastrzeżone przepisami dla obrad organu stanowiącego gminy, jest sprzeczne z przepisami prawa regulującymi sposób działania Rady Miejskiej.

1 Komentarz

  1. Mieszkaniec temu

    26 października 2017 na 23:58

    Mówienie o niczym … To przewodniczącemu dobrze wychodzi.

  2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

    25 października 2017 na 11:02

    Od kiedy peowcy działają zgodnie z prawem?

  3. Obserwatorka temu

    25 października 2017 na 11:00

    No dobra jest opinia prawna. I co dalej? W normalnym świecie za łamanie prawa idzie się do więzienie, wymierza się karę, wystawia mandat. A tu co mandat radnego chroniony immunitetem???? W Polsce człowieka, za to że obdarzał biednych chlebem ukarano, a tu człowiek łamie prawo i śmieje się wyborcom w twarz. Na tej sesji złamał nie tylko prawo „postępowania administracyjnego”, ale i konstytucyjne prawo – wolności słowa!!!! Czy wisząca na ścianie kartka – zakłócała porządek i nie pozwalała Panu przewodniczącemu prowadzić sesji?

  4. Banan temu

    25 października 2017 na 10:41

    Czego to jeszcze sld nie wymyśli aby zaistnieć ta droga wiedzie ich do nikąd typowe działania jak oszolomstwa

  5. Anonim temu

    25 października 2017 na 10:14

    Wyszło Szydło z woooora!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version