Lokalne

Co robi samorząd, aby poprawić jakość powietrza w Świnoujściu?

Opublikowano

w dniu

[dropcap]N[/dropcap]a jakość powietrza, także w Świnoujściu, ma wpływ wiele czynników. Warunki lokalne, takie jak rodzaj zagospodarowania przestrzennego, wskaźniki emisji i warunki meteorologiczne określają wielkości emisji. Generalnie obserwuje się w powietrzu wzrost stężeń substancji związanych ze spalaniem paliw wraz ze spadkiem temperatur.

Podobnie w przypadku słabych wiatrów i wysokiego ciśnienia -sytuacji wyżowych zimą-  obserwujemy wysokie stężenia zanieczyszczeń. Tak więc, mając na uwadze specyficzne warunki atmosferyczne panujące w regionie od kilku dni tj. bardzo wysokie ciśnienie i ujemne temperatury powietrza związane z przechodzeniem silnego frontu wyżowego, incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym, tym bardziej, że na terenie naszego miasta są wielokrotnie niższe niż w przypadku Szczecina, czy innych miejscowości województwa.

Mandaty dla czterech osób

Dla zapewnienia komfortu mieszkańcom i gościom miasta, Straż Miejska i Policja reaguje na każdy sygnał dotyczący podejrzenia spalania odpadów w piecach. W przypadku stwierdzenia
w czasie kontroli przypadku popełnienia wykroczenia, a takich jest wiele, wszczynane jest postępowanie mandatowe. W tym roku otrzymało je już czterech właścicieli posesji. W dniu wczorajszym nie było jednak żadnego zgłoszenia.

Wszyscy musimy dbać o jakość środowiska, dlatego dziękujemy tym osobom, które zgłaszają do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Straży Miejskiej nieprawidłowości, w ogrzewaniu poszczególnych nieruchomości na terenie miasta. Te dwa wydziały będą kontrolować stan powietrza, zarówno w godzinach popołudniowych jak i nocnych.

– Na szczęście nie spotkaliśmy się z odmówieniem funkcjonariuszom Straży Miejskiej wejścia na posesje prywatne. Często okazuje się, że doniesienia są nieprawdziwe – mówi Robert Karelus z magistratu.

Dofinansowanie na wymianę „kopciuchów”

Jesteśmy uzdrowiskiem  i dlatego  samorząd – mówiąc kolokwialnie –  „dmucha na zimne” podejmując działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Nie tak dawno za pośrednictwem mediów została przedstawiona mieszkańcom miasta oferta WFOŚiGW  na dofinansowania zakupu i wymiany pieców opalanych węglem lub drewnem na piece gazowe lub elektryczne. W tym roku, w budżecie miasta zostały zagwarantowane środki na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, polegającej na trwałej likwidacji systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym i wykonaniu ekologicznego systemu ogrzewania, takiego jakpodłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub wykorzystujące odnawialne źródło energii. Dotacja będzie udzielana w wysokości 50 % poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Ciepło systemowe na os. Zachodnim

Prezydent miasta rozmawiał z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej o doprowadzeniu do obszarów miasta, takich jak chociażby ulica Markiewicza, gdzie znajduje się największa liczba pieców starego typu, sieci grzewczej, do której będą mogli się przyłączyć właściciele zlokalizowanych tam nieruchomości. Jest to możliwe dzięki nowo powstałej w przedsiębiorstwie jednostki kotłowej o mocy 8 MW.

PEC ograniczył emisję pyłów

Już wcześniej, dzięki środkom zewnętrznym, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zrealizowało inwestycję w ramach  Projektu „Ograniczenie emisji pyłów przez modernizację instalacji odpylania dla dwóch kotłów WR 10-015 na terenie kotłowni PEC . Inwestycja ta pozwoliła  obniżyć emisję pyłów poniżej 100 mg/Nm3 w warunkach normalnych w gazach suchych przy zawartości tlenu 6%, dzięki czemu kotły spełniają restrykcyjne wymagania dla pyłów.

Miasto stawia na ekologiczny transport

Ważnym jest również zastąpienie komunikacji samochodowej alternatywną, stąd miejskie inwestycje w infrastrukturę sieci ścieżek rowerowych, plan wybudowania węzła przesiadkowego. Docelowo planowane jest również wyłączenie ruchu samochodowego w strefie A uzdrowiska. Wprowadzony został Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który umożliwił komunikacji autobusowej podpisanie umowy na zakup ekologicznych autobusów. Także wprowadzenie bezpłatnej komunikacji autobusowej dla dzieci i młodzieży w znaczący sposób wpłynęło na ilość samochodów poruszających szczególnie w godzinach porannych na ulicach miasta.

Na pewno cieszą takie inicjatywy jak wprowadzenie na ulice, jako pierwszych w województwie, taksówek elektrycznych.

W tym roku do urzędu miasta ma szansę trafić pierwszy samochód z napędem elektrycznym. Mieszkańcy Świnoujścia ,którzy zakupią pojazd z napędem elektrycznym lub hybrydowym ,którego emisja CO2 nie przekracza 100g/km mogą skorzystać z zakupu rocznej karty abonamentowej obowiązującej w Strefach  Płatnego Parkowania za kwotę 5 złotych. Dla porównania miesięczna karta abonamentowa dla samochodów z konwencjonalnym silnikiem kosztuje 450 złotych.

Termomodernizacja placówek

Przeprowadzono i prowadzi się inwestycje termomodernizacji, między innymi: szkoły Fundacji LOGOS przy ulicy Grunwaldzkiej, obiektu LO im Mieszka I. Wcześniej były to Szkoła Podstawowa nr 6, dawny budynek gimnazjum nr 2 (obecnie SP 6) oraz obecnej Szkoły Podstawowej nr 4. To milionowe inwestycje, na które udało się otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hotelarze chcą czystego powietrza

Duży nacisk na czystość powietrza kładą również uzdrowisko, ośrodki, kompleksy wypoczynkowe, zarówno  te już działające, jak i dopiero powstające. Przykładem jest chociażby firma Zdrojowa Invest, która realizuje kompleks wypoczynkowo-turystyczno-rekreacyjny Baltic Park Molo zgodnie z surowymi wytycznymi amerykańskiego certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED).

 

8 Comments

 1. Karol temu

  16 lutego 2018 na 15:46

  Niestety nie wszędzie da się podłączyć do centralnej sieci ciepłowniczej czy gazowej z miasta. A jakby wszyscy palili u siebie w domu z głową, to problem smogu w okresie zimowym nie byłby problemem. Każdy nawet najlepszy opał, spalony w nieodpowiedni sposób może stać się trujący – najgorzej wychodzi spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych. Ja u siebie w domu palę pelletem. Mam kocioł V klasy (Kostrzewa). Trochę chęci potrzeba i da się palić i ekologicznie i ekonomicznie.

 2. Stefan temu

  10 lutego 2018 na 10:36

  Co robi samorząd? Samorząd ma nas za kąpletnych idiotów wystarczy przyjrzeć się ile obiektów podlegających miastu jest opalanych drewnem i węglem.Skoro zależy im na poprawienie jakości powietrza to wymianę pieców niech zaczną od siebie.Wybory tuż tuż pomyślcie kogo wybrać czy człowieka który udaje że nic się nie dzieje?

  • sss temu

   11 lutego 2018 na 10:09

   kompletnych… jednak idiota

 3. Wika temu

  9 lutego 2018 na 22:22

  To ptawda , źe zaproponowanie dofinandowania w mediach nic nie da. Powinnien być obligatoryjny nakaz . I tak znajdą się cymbały które oszczędzają na gazie i palą w kominkach.

 4. fungia temu

  9 lutego 2018 na 21:44

  Gdyby miasto chciało wreszcie zrobić coś skutecznego to zakazałoby palenia węglem i podłączyło wszystkich do PEC. Ponadto samo z siebie wysyłałoby patrole straży miejskiej w godzinach wieczornych.

 5. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

  9 lutego 2018 na 21:27

  Przez setki lat ludzie palą węglem w piecach i jakoś nie było problemu ze smogiem.
  Ktoś tutaj komuś bajer wciska o smogu.

  -Problem tkwi gdzieś indziej.

 6. Mietek temu

  9 lutego 2018 na 21:11

  Ten syf wdychamy nie pierwszy rok i podejrzewam że w ubiegłych latach było jeszcze gorzej.Dopiero teraz możemy monitorować co wdychamy bo ktoś zainstalował urządzenie pomiarowe i zapewne jest to solą w oku dla wielu urzędników.Ciekawe jak przekroczenie norm ma się do pobierania opłaty uzdrowiskowej ? Zapewne aby pobierać taką opłatę powinny być przeprowadzone badania powietrza i zapewne były tylko o jakiej porze roku,latem kiedy ludzie nie palom w piecach? Dlaczego miasto nie zainstaluje urządzeń do badania jakości powietrza NIK stwierdza że laki sprzęt może a nawet powinien być sfinansowany z pobieranej opłaty uzdrowiskowej.Widocznie zainstalowanie urządzeń jest nie na rękę bo po co mieszkańcy mieli by za dużo wiedzieć.

 7. kris temu

  9 lutego 2018 na 19:43

  Normalnie „MIŚ”. „Incydentalne przekroczenia nie są zatem niczym wyjątkowym” to znaczy, że gdy jest zima to musi być zimno?! Wczoraj Pm2,5 644%, PM10 556% to jest DROBIAZG?! . Całe miasto wdycha ten szajs a panowie z magistratu zadowoleni z siebie bo przecież w mediach poinformowali o dofinansowaniu przez WFOŚiGW do wymiany „kopciuchów”. A może tak osobiście dotrzeć z tą propozycją do każdego posiadacza kopciucha i to w towarzystwie policjanta lub strażnika miejskiego. Nie chce się drogim urzędnikom. Może niektórzy z nich też mają takie piece? Ruszą się wtedy kiedy ich dzieci lub bliscy zaczną używać inhalatorów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version