Lokalne

Wycinka drzew. Radni też ponoszą za nią odpowiedzialność

Opublikowano

w dniu

Kto odpowiada za wycinkę drzew pod miejskie inwestycje? Promenada zdrowia, przebudowa ulic, czy wreszcie budowa zakładu pielęgnacyjno – opiekuńczego – te wszystkie inwestycje mają wspólny mianownik – wiążą się z koniecznością wycinki drzew. Magistrat przekonuje, że wycinka jest niezbędna i zgodna z prawem.

Prezydent publicznie wypowiedział się, że dziwi się głosom niektórych radnych, którzy wcześniej podnosili rękę uchwalając plany inwestycyjne na najbliższe lata, a dziś sprzeciwiają się wycince drzew pod te właśnie inwestycje.

Spotkanie z radnymi

Wycinka drzew w dzielnicy nadmorskiej jest żywo komentowana przez mieszkańców miasta.

Spotkanie w tej sprawie z radnymi zorganizowano we wtorek w świnoujskim magistracie. Gospodarzem był Dariusz Śliwiński – Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Śliwiński i jednocześnie prezes Uzdrowiska Świnoujście. Samorządowiec zaprosił na spotkanie tylko jednego redaktora portalu internetowego. Reszta dziennikarzy dowiedziała się o spotkaniu albo pokątnie, albo „post factum”. Do dyspozycji byli miejscy urzędnicy, a radni zadawali pytania.

Podczas spotkania zgodzono się z jednym – że radni powinni mieć świadomość, że podnoszenie ręki za inwestycją budowaną na terenie zalesionym, musi wiązać się z wycięciem drzew. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Beata Tułodziecka-Terenda podkreśliła, że wycinka drzew przy każdej inwestycji realizowanej przez miasto, odbywa się na podstawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Nasadzenia zastępcze

Czy nasadzanie jednego nowego drzewa w zamian za jedno usuwane jest dobrym rozwiązaniem? Zapytaliśmy o to naszych czytelników, którzy uważają to za najlepsze rozwiązanie, jednak zaznaczają, że żadne młode drzewo nie zastąpi kilkudziesięcioletniego. Wskazują też na potrzebę szybkiej rewitalizacji drugiej części Parku Zdrojowego, a także budowę kolejnych parków i skwerów.

Zielony budżet obywatelski

Mieszkańcy, którym na sercu leży los przyrody, uważają, że w Świnoujściu – po konsultacjach z mieszkańcami – należy utworzyć nowe parki na osiedlach, a co roku powinny powstawać kolejne tereny zielone, miejsca na parki i skwery proponowane przez świnoujścian. Dobrym pomysłem byłoby wydzielenie części budżetu obywatelskiego na „zielone inwestycje”.

 

1 Komentarz

 1. Tojamargi temu

  3 marca 2018 na 11:07

  Ludzie to jednak potrafią być durniami. Zwłaszcza krótkowzroczni politycy-tutaj radni. Bedzue betonowo, będzie łyso, będzie hujowo a Ci będą zadowoleni. Wycięli to przy czym człowiek odpoczywa…. co za durnota.

 2. Królowa lasu temu

  27 lutego 2018 na 21:31

  Wycinka legalna ale czy na prawdę pod promenadę zdrowia trzeba było aż tyle lasy wyrżnąć ? Wstrząsające .

 3. fungia temu

  27 lutego 2018 na 20:47

  Absurdem jest, że te nasadzenia można zrobić w innym miejscu, a niekoniecznie w pobliżu wyciętych drzew. Co z tego, że ktoś dosadzi 10 drzew tam, gdzie i tak jest ich dużo?

 4. osada temu

  27 lutego 2018 na 19:46

  A jak radni protestują przeciwko wycince drzew na obszarze ca. 500 ha lasu i nieodwracalnemu, totalnemu zniszczeniu plaży na Warszowie to słyszę, że tylko uprawiają POLITYKIERSTWO I NIC IM DO TEGO ?!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version