Lokalne

Świnoujscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Opublikowano

w dniu

Dla funkcjonariuszy świnoujskiej drogówki priorytetowym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa na drogach. Patrolując ulice miasta, jak również podczas wielu działań profilaktycznych, przez cały rok policjanci w białych czapkach szczególną uwagę skupiają na pieszych oraz rowerzystach. Jednym z elementów promowania bezpieczeństwa jest rozdawanie odblasków, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego będą widoczniejsi, bo przecież doskonale wiadomo, że „widoczniej, znaczy bezpieczniej”.

Zimowe warunki nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Kierowcy, choć bez złych intencji, często nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec. A kiedy już to robią, droga hamowania okazuje się zbyt długa i nieszczęście gotowe. Pokrzywdzonymi najczęściej są piesi i rowerzyści, ponieważ ich nic nie chroni. Stąd tę grupę nazwano niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego. Świnoujscy policjanci, patrolując ulice miasta, ale również podczas wielu działań profilaktycznych, zwracają szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.

Wielu pieszych czy cyklistów podczas codziennego podróżowania do szkoły, pracy lub sklepu narażonych jest na potrącenie przez nadjeżdżające pojazdy. Poruszające się po drogach osoby ubrane w ciemną odzież oraz ograniczona widoczność wymagają od kierujących pojazdami wyjątkowego skupienia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego niezbędne jest przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, zachowanie szczególnej ostrożności oraz korzystanie z elementów odblaskowych. To ostatnie właśnie w okresie jesieni oraz zimy ma wyjątkowe znaczenie.

Wiedzą o tym doskonale policjanci świnoujskiej drogówki, którzy promując bezpieczeństwo, rozdawali w minionych dniach w miejscach dużego ruchu kołowego i pieszego na terenie miasta odblaski słabo lub prawie w ogóle niewidocznym na drodze pieszym i rowerzystom. W rozmowie z napotkanymi świnoujścianinami funkcjonariusze drogówki ostrzegali, że pośpiech, przebieganie przez pieszych przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego. Uświadamiali też, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania w sposób widoczny dla innych uczestników ruch elementów odblaskowych. Warto przypomnieć, że za to wykroczenie grozi mandat w kwocie 100 złotych. Mimo braku przepisów nakazujących korzystanie z odblasków w obszarze zabudowanym, mundurowi zachęcali jednak aby ich używać,  najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych i rowerzystów, niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa, gdyż odblaski zdecydowanie poprawiają widoczność, a tym samym podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze. Najmniejszy element odblaskowy może uratować życie.

Wielu pieszych oraz rowerzystów obdarowanych przez policjantów odblaskami deklarowało stałe używanie otrzymanego prezentu. Kilkaset sztuk odblaskowych opasek, które są dystrybuowane na ulicach miasta, przekazał policjantom Urząd Miasta Świnoujścia.

„Widzieć i być widzianym” to hasło, które powinno przyświecać wszystkim tym, którzy poruszają się pieszo czy rowerem. Bo nie chodzi tylko o samo respektowanie przepisów prawa, ale o właściwe podejście do spraw bezpieczeństwa i inwestycja w nie.

Przypominamy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy/rowerzysta ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy/rowerzysta widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. Ubrani w ciemne ubrania, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy czy rowerzysta wyposażeni są w elementy odblaskowe, odbijające światła samochodu, kierowca spostrzeże ich już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej! Te dodatkowe metry dają kierowcy więcej czasu na odpowiednią reakcję, pozwalającą bezpiecznie ominąć pieszego, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować komuś życie.
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, spowoduje, że szansa pieszego/rowerzysty na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version