Lokalne

Ćwiczenia sprawdzające procedury bezpieczeństwa Terminalu LNG w Świnoujściu [ZDJĘCIA]

Opublikowano

w dniu

Scenariusz akcji zakładał sytuację ekstremalną – materiał wybuchowy zaczepiony pod maszyną bezzałogową. Dzięki współpracy pracowników spółki Polskie LNG, policji, w tym zespołu Minersko-Pirotechnicznego, Państwowej Straży Pożarnej, a także Straży Granicznej zadanie zrealizowano bezpiecznie i zgodnie z planem.

Ćwiczenia zorganizowano 28 listopada br. na terenie falochronu osłonowego Terminalu LNG w Świnoujściu oraz odcinku pobliskiej plaży. Wg scenariusza akcja rozpoczęła się w momencie, kiedy pracownik ochrony zauważył dwa drony nad instalacją. Jeden z nich spadł w pobliskim lesie. Drugi został przechwycony, a ładunek bezpiecznie zdetonowany. Zadanie zrealizowano zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.

Ćwiczenie było realizowane w czasie rzeczywistym, czyli wszystkie działania i czynności realizowano na żywo, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych, oczywiście z zachowaniem norm bezpieczeństwa, określonych przez procedury stosowane na terenie terminalu – mówi Wojciech Kaliński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Spółki Polskie LNG.

System powiadamiania, jaki zastosowano podczas ćwiczeń, jest zgodny z Planem Ochrony Obiektu Portowego. Jednym z zadań było m.in. przygotowanie do ewakuacji pracowników oraz zabezpieczenie drogi prowadzącej do rejonu Latarni Morskiej i Muzeum Obrony Wybrzeża Fortu Gerharda.

– Należy jednak pamiętać, że nad terminalem jest zamknięta strefa lotów, która zabrania również latania dronami, nawet jeżeli mają tylko podczepione aparaty fotograficzne – podsumowuje Wojciech Kaliński.

Pomimo wysokich kar doszło już do przekroczenia zamkniętej strefy lotów. Latem bieżącego roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zatrzymali paralotniarza, który naruszył przestrzeń powietrzną na gazoportem. Sprawa skierowana jest do sądu. Za złamanie przepisów (zgodnie z artykułem 212 Prawa Lotniczego) grozi aż do 5 lat pozbawienia wolności. Przepisy są restrykcyjnie przestrzegane. Związane są one nie tylko z bezpieczeństwem samej infrastruktury, ale także z potrzebą zapobiegania szpiegostwu przemysłowemu.

Źródło: Polskie LNG

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version