Lokalne

Z wieczystego na własność w pigułce. O co najczęściej pytają mieszkańcy

Opublikowano

w dniu

Wraz z początkiem tego roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Mieszkańcy Świnoujścia, których mieszkania znajdują się w budynkach wielorodzinnych stojących na gruncie Gminy Miasta skorzystają z 99-procentowej bonifikaty. A w przypadku terenów pod domkami jednorodzinnymi z 80-procentowej. Takie same zasady dotyczą budynków mieszkalnych znajdujących się na gruntach Skarbu Państwa.

Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania:

 1. Kto będzie mógł skorzystać z przekształcenia?

– Właściciele domów jednorodzinnych, mieszkań oraz lokali użytkowych i garaży znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, w których co najmniej połowę wszystkich lokali stanowią lokale mieszkalne. Dotyczy to zarówno nieruchomości położonych na gruntach Gminy Miasto Świnoujście, jak i nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa.

 1. Co należy zrobić, aby stać się właścicielem lub współwłaścicielem gruntu?

– Mówiąc krótko nic. Do przekształcenia dochodzi bowiem z mocy prawa. Jeżeli grunt spełnia warunki opisane w ustawie (patrz punkt powyżej), to od 1 stycznia 2019 roku jesteś jego właścicielem. W ciągu 12 miesięcy otrzymasz z Urzędu Miasta zaświadczenie potwierdzające przekształcenie wraz z informacją o opłacie.

 1. Czy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia?

– Nie ma takiej potrzeby. Zaświadczenie zostanie wydane z urzędu w ciągu 12 miesięcy od momentu przekształcenia. Co prawda ustawa daje możliwość złożenia w międzyczasie samemu wniosku o wcześniejsze wydanie takiego zaświadczenia, ale to wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.

 1. Ile wyniesie opłata przekształceniowa i do kiedy należy ją zapłacić?

Szczegółowe informacje na ten temat znajdą się w zaświadczeniu potwierdzającym przekształcenie, które otrzymasz z urzędu miasta.

Bez bonifikaty, czyli tak jak dotąd, z zasady jest to 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jaka obowiązywałaby w 2019 roku. Opłatę należną za przekształcenie za 2019 rok należy wnieść w terminie do dnia 29 lutego 2020 roku.

 1. Co należy zrobić, aby skorzystać z bonifikaty 80 lub 99 procent?

Po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu miasta potwierdzającego przekształcenie należy złożyć wniosek do urzędu o zastosowanie bonifikaty od jednorazowej wpłaty. Można to zrobić osobiście w Sali Obsługi Interesantów, stanowisko wydziału ewidencji i obrotu nieruchomościami, na parterze budynku urzędu miasta przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, czynne poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 7.30 do 15.30, a w czwartki do 16.30 lub wysłać pocztą na adres Wydział Ewidencji i Obrotu Nieruchomościami Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście.

 1. Co stanie się z postępowaniami wszczętymi na wniosek użytkowników wieczystych w trybie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku?

Postępowania te zostaną umorzone jeżeli użytkownicy lub współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów w gruncie wynosi co najmniej połowę, nie złożą do dnia 31 marca 2019 roku oświadczenia o prowadzeniu dalszego postępowania w dotychczasowym trybie.

 1. Kiedy zaświadczenie nie będzie mogło zostać wydane?

– w przypadku tzw. nieruchomości mieszanych, zabudowanych budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem pełniącym funkcję lokalu użytkowego (np. pawilonem handlowym)przekształcenie prawa użytkowania wieczystego budynku mieszkalnego będzie możliwe jeżeli nieruchomość zostanie podzielona geodezyjnie i wydzielona zostanie działka tylko pod budynkiem mieszkalnym.

– gdy właścicielem lokalu jest cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej, przekształcenie będzie możliwe po uzyskaniu zgody MSWiA na nabycie nieruchomości.

– w przypadku toczącego się postępowania o przekształcenie w trybie ustawy z 2005 roku.

 

BIK UM Świnoujście

 

1 Komentarz

 1. slums temu

  5 marca 2019 na 15:45

  na zdjęciu to krzywa ? STREFA ZERO

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version