Lokalne

Szukasz wypoczynku dla swojego dziecka?

Opublikowano

w dniu

Gdy za oknem aura już coraz bardziej wiosenna, czas pomyśleć o lecie! Stowarzyszenie WINKIDS oferuje różnorodne formy wypoczynku w okresie wakacji zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. W tym sezonie program sportowo-przygodowych obozów realizowany będzie na Pojezierzu Kaszubskim, w głównej mierze na terenie ośrodka wypoczynkowego BEAVER położonego nad samym Jeziorem Wielewskim z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej.

Dla dzieci (wiek 7-11) została przygotowana oferta pod nazwą ODKRYWCY, która obejmuje dwa profile w zależności od preferencji uczestników. Pierwszy z nich, profil strefy wodnej, gwarantuje przewagę zajęć takich jak motorowodniactwo, kajakarstwo, nurkowanie, czy żeglarstwo. Dla dzieci nieszczególnie zaprzyjaźnionych z wodą, stworzony został profil strefy strzeleckiej, gdzie dominować będą zajęcia takie jak: laser tag, paintball, wspinaczka, kolarstwo, radioorienteering i inne zadanie terenowe.

TERMINY:
I turnus 22.06 – 03.07.2019
II turnus 04.07 – 15.07.2019 – tylko lista rezerwowa?

Młodzież (wiek 12+) ma możliwość wyboru obozu wyłącznie przygodowego, ale również szkoleniowego, w którym uczestnictwo kończy się otrzymaniem konkretnych uprawnień. Dla tych, którzy w wakacje nastawieni są przede wszystkim na szaloną zabawę zostały stworzone profile: ALL4FUN – mnóstwo adrenaliny i zabawy na wszystkim w wodzie, pod wodą na lądzie i w powietrzu, oraz MTB-SHOOTINGcamp jako propozycja dla osób, dla których woda nie jest głównym żywiołem. Profil nastawiony na zajęcia strzelecko-terenowe połączone z rowerami.
Oferta WATERESCUE została przygotowana dla osób, które poza dobrą zabawą, chciałyby ukończyć kurs pod okiem wykwalifikowanej kadry i zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego, nurkowe lub ratownicze.

TERMINY:
I turnus 21.07 – 01.08.2019
II turnus 02.08 – 13.08.2019

Natomiast dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie chcą wyjeżdżać w czasie wakacji, a jednocześnie chcieliby przeżyć przygody takie, jak w czasie obozów, wziąć udział w zajęciach z żeglarstwa, ratownictwa, nurkowania, wspinaczki, posterować pontonem z silnikiem, wybrać się na wycieczkę rowerową, czy zwyczajnie poszaleć w czasie morskich kąpieli – przygotowany został program półkolonii letnich (wiek 6-11), które w naszym mieście cieszą się dużą popularnością. Poza zapewnieniem ciekawych form aktywności na terenie Świnoujścia, jest to też doskonała forma na pierwsze przetarcie przed wyjazdem na obóz.

TERMINY:
I turnus 15.07 – 20.07.2019
II turnus 20.08 -25.08.2019

Program i szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.winkids.pl

ZAPISY:
Biuro WINKIDS (ul. Żeromskiego 62) pon., wt., śr., pt. w godz. 17.00 – 20.00,
E-mail: info@winkids.pl
Tel.: 603 997 333

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, warto zastanowić się w jaki sposób zapewnić w tym czasie atrakcje swojemu dziecku. Obecnie na rynku mamy dostęp do ogromnej liczby ofert turystyki dziecięcej i młodzieżowej. Czy warto skorzystać z którejś z nich? Jeśli tak, to w jaki sposób wybrać tą właściwą?

Zanim odpowiemy na pierwsze pytanie, czy w ogóle warto wysyłać dziecko na wakacyjny turnus poza dom, warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy proponowanymi koloniami, a obozami. Podział ten jest aktualnie dość umowny, ale przez kolonię rozumie się wyjazdy bez wyraźnego programu tematycznego, nieukierunkowane, o spokojnym, mało dynamicznym programie. Często obejmują zwiedzanie zabytków, czy niezwykłych miejsc, oraz lekką, niewymagającą rekreację ruchową. W przypadku obozów wypoczynek nastawiony jest na realizację konkretnych zajęć wynikających z programu. Są one najczęściej przygotowane w zależności od tematyki bądź profilu obozu. Z roku na roku przybywa obozów tematycznych, specjalistycznych, o nowatorskim programie. Wszystko po to, aby każdy z potencjalnych uczestników znalazł coś dla siebie.

Skupiając się na formie wypoczynku jaką jest obóz, warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z uczestnictwa. Przede wszystkim chodzi o to, aby dostarczyć dziecku jak najwięcej atrakcji w czasie wakacji. Jeśli dobrze wybierzemy obóz, możemy być prawie pewni, że te kilkanaście dni, które spędzi w czasie turnusu, będzie dla niego wspaniałą przygodą i niezapomnianymi doświadczeniami. Wszystko to, co będzie mu dane przeżyć, stanowić będzie bagaż kolejnych, życiowych doświadczeń, a to właśnie one kształtują w przyszłości nas, jako ludzi. Pamiętajmy, że w czasie obozu, dziecko będzie miało zapewnione różnorodne aktywności, w tym te, których nigdy nie podjąłby zostając w domu lub w czasie wypoczynku z rodzicami. Często ma na to wpływ brak czasu opiekunów, brak nawyku aktywnego spędzenia czasu, niechęć rodziców, czy niekiedy nawet brak wiedzy o możliwych, dostępnych formach czynnego spędzania czasu. To właśnie na obozie ma możliwość spróbowania czegoś nowego, bądź przekonania się do niektórych rodzajów rekreacji, z którymi wcześniej np. miało złe doświadczenia.

Kolejnym pozytywnym aspektem wynikającym z udziału dziecka w obozie, jest kształtowanie i podwyższanie poziomu jego samodzielności. Stwierdzenie, że przez te kilkanaście dni jest zdane tylko na siebie, byłoby dość sporym przesadzeniem, gdyż zawsze kiedy wymaga tego sytuacja może liczyć na pomoc wychowawcy bądź instruktora. Niemniej jednak wielokrotnie znajdzie się w sytuacji, gdy będzie musiało sobie po prostu poradzić. Od najprostszych jak codzienna higiena, ubranie się, utrzymanie porządku w pokoju i swoich rzeczach, rozdzielenie brudnych i czystych ubrań, dostosowanie ubioru do warunków pogodowych i charakteru zajęć, po punktualność, odpowiedzialność za swoje czyny, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i konsumpcji posiłków. Wszystko to, co dziecko będzie musiało zrobić samo, a wcześniej wykonywało z pomocą rodzica lub nie wykonywało wcale, będzie kolejnym krokiem w wypracowaniu dalszej, życiowej zaradności.

Pozytywną stroną jest możliwość nawiązywania nowych kontaktów wśród grupy rówieśników. Oczywiście na poszczególnych turnusach przebywają dzieci lub młodzież z danego przedziału wiekowego, co pozwala na odpowiednie dostosowanie programu oraz sposobu prowadzenia zajęć. Nie należy bać się puszczać dziecka samego na obóz. Oczywiście, gdy jedzie ono pierwszy raz, łatwiej przystosować mu się do nowych warunków i zasad wraz ze znajomym towarzyszem. Jednak brak koleżanki, czy kolegi przed turnusem nie oznacza ich deficyt w czasie obozu. Każda nowo poznana przez dziecko osoba, pozwala rozwijać relacje społeczne. Znajomości rozpoczęte na takim wyjeździe stają się nierzadko przyjaźniami na długie lata.

W zależności od codziennych relacji rodzica i dziecka, reakcja na wyjazd może być różna. Normalnym jest, że w czasie pierwszego pobytu poza rodzinnym domem, dziecko przejawia wiele objawów tęsknoty. Oczywiście, z każdym kolejnym wyjazdem radzenie sobie z tęsknotą staje się łatwiejsze. Ważne, aby wyjazd rozpatrywać w tych dobrych, opisanych wcześniej aspektach, a nie zaznaczać, że wiąże się on z rozstaniem. Turnusy trwają przeważnie 11-13 dni, także jest to czas, kiedy przy odpowiednie nasilonym harmonogramie dnia, dziecko powinno czerpać jak najwięcej frajdy i zabawy w czasie realizowanych zajęć. Często, kilkunastodniowa rozłąka wręcz dobrze robi dla obu stron.

Dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach aby zostać obozowiczem, ciekawym rozwiązaniem są półkolonie, czyli zajęcia organizowane na terenie zamieszkałego miasta. Podobnie jak z obozami, mogą być one różnotematyczne i bazować na rozmaitych zainteresowaniach. Zajęcia realizowane są w czasie dnia, a poza nimi dziecko pozostaje pod opieką w swoim domu. Jest to dobra opcja na przetarcie przed kilkunastodniowym wyjazdem, a także, podobnie jak w przypadku obozu, możliwość do doświadczania nowych przygód, nawiązywania kontaktów oraz pewnych prób samodzielności.

Jeśli jesteśmy już przekonani do tego, że warto umożliwić dziecku udział w obozie, to teraz pytanie – jak wybrać ten właściwy? Tak jak wspomniane było wcześniej – organizatorzy wypoczynku bardzo często udostępniają różne profile obozowe. Najważniejsze, aby dziecko pojechało na taki, jaki samo dla siebie wybrało. Po zapoznaniu się z podanym programem zajęć, musi chcieć na niego jechać i to ma być jego świadoma decyzja. To ma być jego czas zabawy, rozwijania zainteresowań i pasji, a nie rodzica.

Bardzo ważnym punktem wyboru powinien być również sam organizator wypoczynku. Dobrze, jeśli możemy zasięgnąć opinii wśród znajomych, czy pozostałych klientów, którzy wcześniej korzystali z jego usług. Prawdą jest również to, że nie należy nigdy wyciągać pochopnych wniosków, ale w celu budowania poczucia zaufania i pewności, warto sprawdzić, czy organizator posiada swoją stronę www i inne profile społecznościowe, czy są one uaktualniane. Pomocną może być także informacja, czy organizuje także obozy zimowe, półkolonie letnie i zimowe, czy zielone szkoły. To także mówi o doświadczeniu i stałym bycie na rynku turystycznym. Ważne, czy na stronie dostępna jest pełna oferta wraz z opisem zakwaterowania i programem zajęć, czy widoczna jest całkowita cena lub podane są ewentualne koszty dodatkowe. Możliwość kontaktu, zanim jeszcze dziecko wyjedzie na obóz, możemy sprawdzić poprzez pocztę elektroniczną, czy telefon komunikując się w sprawie wypoczynku. Daje to możliwość oceny sprawności, poziomu wyczerpania odpowiedzi przez biuro organizatora oraz chęć pomocy i udzielenia szczegółowych informacji.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy wypoczynek jest legalny, można to zrobić w prosty sposób, dzięki stronie udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej https://wypoczynek.men.gov.pl/. Jest to internetowa baza, w której powinni być zarejestrowani wszyscy organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jeśli wybrana forma wypoczynku znajduje się w tym spisie, oznacza to, że miejsce, w którym będą przebywać dzieci, spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa, a kadra jest odpowiednio liczna i posiada wymagane kwalifikacje.

1 Komentarz

  1. Kamila333 temu

    27 marca 2019 na 13:20

    Mój Bartuś też kocha sporty wodne ale ja ani mąż nie umiemy pływać więc zapisaliśmy młodego na wodną akademię z but-em w Kretowinach na początku lipca.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version