Lokalne

Świnoujski PEC ma moc. Prostujemy nieprawdziwe zarzuty

Opublikowano

w dniu

Dzięki dodatkowemu kotłowi grzewczemu w PEC w Świnoujściu, nawet sroga zima nie jest groźna. Montaż nowego kotła był niezbędny, bo miasto stale się rozwija i potrzebuje dodatkowej ilości ciepła.

Dzięki zamontowanemu w 2017 roku kotłowi o mocy 8 megawatów, energia cieplna jest zabezpieczona dla mieszkańców miasta, a także turystów spędzających pobyt w hotelach w dzielnicy nadmorskiej.

Rozwój miasta i zimy ich nie zaskoczą

– Gdy jest ciepło tak jak dziś, stale pracują 1- 2 kotły z 7, którymi dysponuje PEC. Zimą mamy więcej pracy – stale pracują 3-4 kotły, a nawet większa ilość w zależności od warunków pogodowych. Nowy kocioł uruchamiany jest tylko w przypadku siarczystych mrozów. Takich od 2017 nie było, co nie znaczy, że nie będzie. Musimy być gotowi nawet na taką ewentualność. Odpowiadamy za zapewnienie ciepła nawet w tak ekstremalną pogodę. Mogę zapewnić mieszkańców – nie będą marzli – mówi Grażyna Kołowiecka, prezes PEC w Świnoujściu.

Nieprawdziwe zarzuty

Kilka dni temu w jednym z lokalnych publikatorów, powołującym się na źródła zbliżone do jednego z pracowników i  wyniesione przez niego kopie wewnętrznych dokumentów, można było wyciągnąć wnioski, że nowa inwestycja była niepotrzebna, a poza tym jest fuszerką przez niedostosowany komin.

Sprawdziliśmy te rewelacje. Od kilku lat w świnoujskim przedsiębiorstwie rosła moc zamówionego ciepła, głównie ze względu na dynamiczną rozbudowę dzielnicy nadmorskiej. W tym samym czasie podobne przedsiębiorstwa w Polsce notowały spadki zapotrzebowania na ciepło, głównie za sprawą termomodernizacji budynków. W Świnoujściu ten trend był odwrotny. Wtedy zapadła decyzja o konieczności rozbudowy PEC w Świnoujściu i montażu dodatkowego kotła.

Nowy kocioł ma zapewnić dostawę ciepła dla nowych odbiorców, którzy będą podłączać się pod sieć PEC w najbliższych latach, a także być zabezpieczeniem na wypadek drastycznych mrozów. Jego zakup był zatem konieczny.

Takie są fakty

Kocioł jest i może być podłączony do mniejszego komina, bo emituje spaliny suche i półsuche. Dodatkowo w ostatnim czasie komin został unowocześniony, a jego wnętrze wyłożone specjalną okładziną. Na czas trwania prac, kocioł z oczywistych względów nie mógł być uruchamiany. Jednocześnie wykonawca kotła w celu sprawdzenia poprawności działania instalacji odsiarczania spalin przeprowadza przegląd gwarancyjny.

Nominalna moc cieplna nowego kotła PEC-u Świnoujście wynosi 8 MW i zwiększa łączną moc do 93 MW. Jego sprawność to 86%. Kocioł posiada 2 stopnie filtracji emisji spalin (multicyklon przelotowy i filtr workowy o pow. 550 m2 oraz 624 szt. elementów filtracyjnych) o skuteczności urządzeń odpylających 99,9%. Kocioł ma wysokość blisko 9 m i kubaturę 150 m3.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version