Lokalne

Prokurator skierował skargę na decyzję SKO o odmowie czasowego odebrania 25 sztuk koników polskich

Opublikowano

w dniu

W dniu 26 kwietnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wcześniejszą decyzję Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 6 marca 2019 r. orzekającą o czasowym odebraniu Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków z siedzibą w Markach k. Warszawy stada 25 koników polskich oraz umieszczeniu ich w gospodarstwie rolnym wskazanym przez Prezydenta Miasta Świnoujście do czasu wydania przez Sąd orzeczenia o przepadku zwierząt lub umorzeniu postępowania karnego i orzekło o odmowie czasowego odebrania zwierząt.

W ocenie Prokuratora Rejonowego w Świnoujściu decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego została podjęta z istotnymi naruszeniami prawa, co miało wpływ na wynik sprawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie dokonało bowiem nieprawidłowej wykładni art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, przyjmując, że dla czasowego odebrania zwierząt konieczne jest pewne i wiarygodne ustalenie, że sprawca znęcania nad zwierzętami działał świadomie lub celowo. Tymczasem w ocenie prokuratora dla podjęcia decyzji o czasowym odebraniu zwierząt w pełni wystarczający jest sam fakt zaistnienia sytuacji, w której właściciel lub opiekun zwierząt dopuścił do tego, by zwierzęta przetrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, a także bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku, co stanowi jedną z form znęcania nad zwierzętami, o jakiej mowa w art. 6 ust. 2 pkt 10 i 19 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ponadto w ocenie prokuratora, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie wydając zaskarżoną decyzję, dopuściło się również innych istotnych naruszeń prawa między innymi dokonując dowolnej oceny materiału dowodowego zebranego w postępowaniu administracyjnym (art. 80 kpa i art. 77 kpa).

Prokurator po przeanalizowaniu z urzędu procedury podjęcia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie decyzji uznając, że doszło do istotnego naruszenia prawa, skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Niezależnie od powyższego Prokurator Rejonowy w Świnoujściu, po przeprowadzeniu dochodzenia w związku z podejrzeniem znęcania się nad stadem koników polskich, w dniu 29 kwietnia 2019 r. skierował do Sądu Rejonowego w Świnoujściu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, którym zarzucono to, że w okresie od lutego 2018 r. do dnia 10 kwietnia 2018 r. w Świnoujściu znęcali się nad stadem 27 sztuk koników polskich, utrzymując zwierzęta w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, a także bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku, czym doprowadzili do stanu skrajnego wyczerpania wszystkich 27 koników polskich, do skrajnego wychudzenia jedenastu z nich i stanu wyniszczenia trzech z nich, w wyniku czego dwa konie padły, tj. o przestępstwo z art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami na podstawie art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, w brzmieniu obowiązującym w czasie popełnienia przestępstwa, tj. przed dniem zmiany ustawy tj. 18 kwietnia 2018 r. – oskarżonym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version